Acesta este alimentul care duce la schimbări grave în organism. Medicul Mihaela Bilic a dezvăluit că toți românii îl consumă. Perioada postului poate avea urmări nedorite asupra sănătății, dacă nu avem grijă ce alegem să includem în meniul zilnic.
Cu toate că mulți dintre cei care respectă perioadele de post sau care elimină permanent din dieta de zi cu zi carnea, consideră că, în mod automat, vor observa o îmbunătățire a sănătății, lucrurile nu ar sta chiar așa. Mihaela Bilic, medic nutriționist, a explicat că unul dintre cei mai populari înlocuitori ai proteinelor animale ar fi, de fapt, alimentul care duce la schimbări grave în organism. Potrivit specialistului, soia poate „produce niște dezechilibre grave hormonale”.
„Legumele nu țin de foame, deloc. Le ridicăm în slăvi acum, tocmai pentru că am ajuns într-o perioadă în care alimentația noastră este extrem de rafinată. Aș vrea ca mamele să înțeleagă că instictul copiilor este să fie atrași spre mâncărurile care sunt sățioase, consistente și care ne ajută să creștem. Aș vrea ca mamele să înțeleagă că instictul copiilor este să fie atrași spre mâncărurile care sunt sățioase, consistente și care ne ajută să creștem. Faptul că unui copil nu îi plac legumele în mod special, este o normalitate. Automat, în post apar proteinele de origine vegetală. Bunica spunea că „fasolea e carnea săracului”, ca de altfel toate leguminoasele boabe – fasole, linte, năut, mazăre, mai nou, soia… Știm că din soia se face tot”, a explicat Mihaela Bilic.
Medicul nutriționist a dezvăluit că soia este prezentă în multe dintre produsele de pe rafturile marilor magazine. Mihaela Bilic a explicat ce anume din soia o face să fie alimentul care duce la schimbări grave în organism, referindu-se la dezechilibrele hormonale.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]„Uram salamul de soia pe vremea lui Ceaușescu, iar acum mâncăm soia în toate formele. Mă uit cu disperare că este atât de ieftină, de probabil… modificată genetic, de accesibilă, încât din păcate, toți producătorii din industria alimentară folosesc proteinele din soia ca să dea viață consistentă unui produs de post. Consumul de soia produce niște dezechilibre grave hormonale. Ea are niște fitoestrogeni aproape identici cu estrogenul uman, și atunci, în caz de consumare, chiar putem să ne dăm sistemul endocrin peste cap”, a explicat specialistul.

O altenativă mai valoroasă este, mai nou, proteina din mazăre, pentru că nu este modificată genetic, cum se întâmplă cu soia, și „pare că vine pe o siguranță din punct de vedere hormonal”, a continuat medicul.
Mihaela Bilic a catalogat proteinele vegetale ca fiind „de calitatea a doua”, pentru că nu au în componență toți aminoacizii esențiali, așa cum se întâmplă în cazul proteinelor de orgine animală. Tocmai de aceea, ele trebuie combinate cu cereale, oricât de nefirec ar părea românilor.
„Deci, noi când mâncam fasole bătută pe pâine era o chestiune corectă, când italienii fac paste sau orez cu mazăre, sau cu fasole boabe e corect… apoi pun leguminoase în rizoto. În Mexic, iată, se face fasolea boabe cu porumb, deci tot ce înseamnă asociere de leguminoase cu cereale, este extrem de corect nutritiv”, a adăugat Mihaela Bilic.