Simona Halep, prima reacție după victoria de la Indian Wells. „Ce te-a făcut atât de periculoasă?”. Sportiva din România, la un pas de Maria Sharapova

17 03. 2022, 08:44

Simona Halep a încântat din nou la Indian Wells. A învins-o pe Petra Martic în doar 53 de minute și s-a calificat în „careul de ași” al competiției. Jucătoarea din Constanța a apărut zâmbitoare la interviul de la finalul partidei și a spus, încântată, că a fost una dintre cele mai solide prestații ale sale. Nu a uitat să le mulțumească pentru încurajări suporterilor români din tribune.

Simona Halep, cu zâmbetul pe buze la interviul de la finalul meciului

Simona Halep și-a „demolat” rapid adversara din „sferturile” turneului de la Indian Wells. Jucătoarea din România a câștigat cu 6-1, 6-1 și a avut nevoie doar de 53 de minute ca să se califice în semifinale. La finalul partidei a fost lăudată chiar de reporterul care a intervievat-o.

„Simona, 53 de minute, la fel ca în 2015. Nu ai greșit nimic azi. Ce te-a făcut atât de periculoasă? Ai jucat un tenis spectaculos”, a fost spus acesta, iar Simona i-a răspuns cu un zâmbet larg.

„Da, a fost un meci foarte bun. Cred că am jucat cel mai bun tenis al meu din acest an. Iar asta mă face super fericită. Știam că va fi un meci greu împotriva ei. În 2018 a fost un meci mult mai lung și mai dificil.

Astăzi m-am simțit foarte bine, am avut o misiune și am vrut să fiu concentrată pe ceea ce aveam de făcut și cred că am executat bine planul”, a spus Halep.

Jucătoarea din România a dezvăluit și ce plan și-a făcut înaintea partidei și cum s-a gândit să-și pună în dificultate adversara.

„Când am intrat pe teren, mi-am spus că returul meu trebuie să fie puternic, pentru că ea are un serviciu foarte bun, iar la înălțimea mea nu este ușor de returnat acel gen de serviciu.

Dar, azi am făcut-o foarte bine, am pregătit returul pe un astfel de serviciu și totul a mers bine”, a mai spus Halep, la final.

Câți bani a câștigat Simona Halep, după ce s-a calificat în semifinale la Indian Wells

Jucătoarea din România a câştigat turneul din deşertul californian în 2015 şi a mai fost semifinalistă în 2014 şi 2018. Calificarea în semifinalele din 2022 i-au asigurat un cec de 343.985 de dolari şi 390 de puncte WTA.

În total, doar din tenis, Halep a câștigat aproximativ 38,4 milioane de dolari și mai are puțin să o depășească pe Maria Sharapova, care a obținut 38,8 milioane de dolari.

În semifinalele de la Indian Wells o va înfrunta pe Iga Swiatek.