Simona Halep, gest surpriză pe terenul de tenis. Ce a făcut în timpul meciului cu Alize Cornet – Video

09 05. 2022, 14:52

Simona Halep nu a avut deloc parte de o tragere la sorți ușoară la Roma. În meciul de debut a înfruntat-o pe Alize Cornet, locul 39 în clasamentul WTA. Duelul a fost spectaculos și chiar tensionat, iar la un moment dat jucătoarea din România a făcut o mică pauză și și-a oferit o mică recompensă. Una foarte dulce!

Simona Halep, pauză pentru un „moment dulce” în meciul cu Alize Cornet

Simona Halep a intrat rapid „în focuri” după turneul de la Madrid, unde s-a oprit în „sferturi”, după confruntarea cu Ons Jabeur, sportiva care a și câștigat competiția. În primul tur la Roma, sorții i-au trimis în cale o jucătoare care conducea cu 4-1 în ceea ce privește întâlnirile directe. Alize Cornet, franțuzoaica aflată pe locul 39 WTA,  a jucat foarte bine și în acest meci și i-a dat multe bătăi de cap sportivei din România. În primul set, Halep a condus cu 5-1, dar rivala nu a renunțat la luptă și a ajuns la 5-4. Halep s-a mobilizat pe finalul setului și a câștigat cu 6-4.

Nu este clar dacă pauza dulce pe care și-a oferit-o i-a oferit energia de care avea nevoie. La un moment dat, Halep a scos din geantă o ciocolată și a mușcat din ea, cu o mică urmă de „vinovăție”. Jucătoarea din Constanța nu face foarte des acest gest în timpul unui meci. Ea a spus de mai multe ori că savurează o ciocolată doar după partide, drept recompensă pentru efortul depus. Acum pare că și-a schimbat obiceiul.

Halep a fost în prim plan și când s-a contrazis cu arbitrul de scaun. Momentul a avut în primul set, când jucătoarea din România conducea cu 5-3.

Simona Halep: „A strigat out înainte”
Arbitrul de scaun: „Ai intervenit, ai şters urma. Ştiu că ai fost acolo, înţeleg!”
Simona Halep: „A spus înainte, eu am atins mingea! A anunţat că e out înainte să ating mingea. Eşti de acord cu mine sau nu?”
Arbitrul de scaun: „Nu sunt de acord!”

Reluările au arătat că arbitrul a avut dreptate, dar Simona Halep nu a fost foarte afectată de această mică problemă și a câștigat partida în două seturi: 6-4, 6-4.