Încă se caută răspunsuri în cazul crimei din Iași. În timp ce familiile celor două victime își plâng copiii, anchetatorii nu au o misiune deloc ușoară. Principalul suspect, Ahmed Sami El Bourkadi, își declară în continuare nevinovăția, susținând că nu are nicio legătură cu moartea violentă a Vanesei și a iubitului ei. Primele ipoteze ar putea fi date peste cap de o descoperire recentă. Iată ce au arătat rezultatele ADN.
Cu toate că susține că este nevinovat încă de când a fost prins pe străzile din Roma și adus în România, magistrații Tribunalului Iași au analizat și au aprobat cererea procurorilor ca tânărul, principalul suspect în cazul crimelor din Iași, să rămână în arest preventiv.
„Instanța admite propunerea de prelungire a măsurii arestării preventive formulată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Iași. Prelungește măsura arestării preventive a inculpatului Ahmed Sami El Bourkadi, cercetat pentru săvârşirea infracţiunii de omor calificat, pentru o perioadă de 30 de zile”, au precizat magistrații din cadrul Tribunalului Iași.
Misiunea anchetatorilor nu este deloc simplă. Se caută încă răspunsuri, adevărul despre ultimele momente de viață ale celor ouă victime – Vanesa Ioana Burlacu și iubitul ei Youssef Jniyah.

Oamenii legii au prelevat mai multe obiecte din vila din Iași și le-au trimis la un laborator din București pentru analiză. În urmă cu câteva zile, au primit rezultatele ADN. În timp ce profilul genetic al principalului suspect nu a fost încă finalizat, s-a descoperit că la locul crimei ar mai putut fi prezente și alte persoane.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]„Au venit parţial rezultatele de la Bucureşti. Profilul genetic al suspectului Ahmed Sami El Bourkadi încă nu a fost finalizat, deoarece nu a fost timp. Se aşteaptă începând de săptămâna viitoare acest aspect.
Pe o bluză de trening roşie au fost descoperite 2 profile genetice, dar la care nu s-a putut stabili cu exactitate cui aparţin. Au fost găsite unele urme care ar fi aparţinut unei alte persoane. În una dintre urme, erau evidenţiate 4 profile ADN diferite.
Două erau ale victimelor, Ioana Vanesa Burlacu şi iubitul ei, Youssef Jniyah. În cazul altor 2 dintre aceste profile genetice nu s-a putut stabili cu exactitate ale cui sunt. Mai mult, în aceeaşi pantofi sport au fost descoperite şi urme de produs petrolier, acelaşi combustibil cu care s-a încercat incendierea vilei din Moara de Vânt ”, au precizat sursele judiciare.
Printre obiectele trimise la laborator este și o pereche de pantofi sport, pe care au fost identificate mai multe urme ADN, fără să se stabilească, până acum, cui aparțin acestea.
„S-a mai prelevat un obiect vestimentar de mare importanţă de pe care s-au prelevat urme, iar într-una din ele au fost identificate patru profile genetice, printre care cele ale victimelor şi alte două străine.
Însă, pentru că ADN-urile au fost mixate, nu pot fi alcătuite profile genetice. Însă arată că în locuinţă au fost alte două persoane străine, pe lângă cele două victime”, au declarat surse apropiate anchetei, pentru ziaruldeiasi.ro.