Veste bună pentru bucureșteni. Lacul Morii din sectorul 6 va fi amenajat ca parc și va conține și o insulă

01 07. 2023, 12:43

Lacul Morii din Sectorul 6 al Capitalei va deveni parc și va avea chiar și o insulă, după cum a transmis primarul Ciprian Ciucu. Edilul spune că toate lucrările la noua zonă de agrement a Bucureștiului vor fi gata la jumătatea anului 2025.

Lacul Morii, într-o continuă modernizare

Lacul Morii va deveni o nouă atracție a orașului, după ce Primăria Sector 6 și Asociația Ivan Patzaichin au organizat o dezbatere despre amenajarea acestuia, dar și a insulei cu același nume. Investiția totală se ridică la peste 20 de milioane de euro.

„Vom scoate la licitaţie în două etape, prima va dura între 4 şi 6 luni, depinde de contestaţii, deci lucrul efectiv va începe în primăvară, pentru insulă, e estimat la un an. Insula va fi gata pe la finalul lui 2024, sau aproape gata. Faza doi, parcul liniar, la fel, va fi scos imediat la licitaţie şi, ca să nu fie prea mare deranj în zonă, va începe undeva spre sfârşitul anului viitor şi va fi gata prin vara-toamna lui 2025”, a spus Ciprian Ciucu.

Primarul Capitalei, Nicușor Dan, prezent și el la dezbatere, a declarat că așteaptă de mai bine de un an și jumătate avizul Ministerului Culturii pentru demararea unui proiect de creare a unei zone pietonale pe lângă Dâmbovița.

De proiectul Lacul Morii se va ocupa firma Metapolis Architects Belgia, cu filiala în România. Lucrările vor fi demarate din zona Şoseaua Virtuţii, unde parcul se va duce până la trotuarul pietonal şi pista de biciclişti. Parcul liniar va merge până la Chiajna, unde vor fi terenuri de sport, umbrare și se va amenaja barajul până la Dâmboviţa. În zona din jurul Lacului Morii se vor amenaja locuri de joacă, mese și terase și grupuri sanitare.

„Vor exista şi locuri de joacă, cu mobilier cât mai natural, din lemn, adecvat tuturor grupelor de vârstă, dar şi terenuri de sport, în zonele mai largi, acolo unde spaţiul permite, se vor construi terenuri de baschet, volei pe nisip şi pe apă, mese de ping-pong. Mobilierul din parc va fi şi el din lemn sau beton”, a transmis edilul de sector, Ciprian Ciucu.

Insula Lacul Morii va avea și ea zone de acces la mal, un debarcader, locuri de joacă, puncte sanitare și de slavamar, o arteziană, dar și un foișor.

Lacul Morii, cel mai mare lac din București, are o suprafață de aproximativ 240 de hectare și este construit pe vremea lui Nicolae Ceaușescu. Lucrările la această zonă au început în 1985 și au durat un an. Lacul de acumulare a fost proiectat pe râul Dâmbovița, în spatele barajului Ciurel. Acesta din urmă a fost conceput pentru a proteja împotriva inundațiilor.