Val de scumpiri după Anul Nou. Care produse de la raft se scumpesc cel mai mult

Stan Filon 02.01.2021, 12:50
Val de scumpiri după Anul Nou. Care produse de la raft se scumpesc cel mai mult

Se anunță un val de scumpiri după Anul Nou! Veștile proaste nu se opresc pentru români. Acum aceștia vor plăti scump pierderile din agricultură, care vor duce la un lanț de scumpiri în România, avertizează specialiștii din domeniu!

Val de scumpiri după Anul Nou

Pe lângă cobustibil șițigări, românii vor plăti mai mult și pentru alimente, din cauza secetei. Primele scumpiri ale alimentlor sunt așteptate chiar în perioada ianuarie-februarie 2021. Dar cum s-a ajuns aici? Ei bine, marii fermieri preconizează că preţurile la pâine şi carne vor creşte.

Spcialiștii spun că marii procesatori vor fi nevoiţi, la rândul lor, să achiziţioneze materie primă cu sume mult mai mari decât până acum, din cauza secetei care a pârjolit culturi întregi.

Val de scumpiri în 2021
Val de scumpiri în 2021

Seceta scumpește alimentele românilor

Aceștia spun că este practic un lanţ  determinat de producţiile foarte mici la cereale înregistrate în acest an, seceta fiind principala cauză, scrie Agro TV.

Ca exemplu, la Buzău, micii fermieri au fost nevoiţi să împartă cantităţile obţinute cu proprietarii terenurilor cu care au avut încheiate contracte de arendă, iar producția a fost una mică.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

În tot acest timp, marii fermieri, care mai au ceva rezerve în silozuri, aşteaptă cel mai bun moment pentru a vinde cerealele la un preţ cât mai mare, urmărind profitul.

Prețul la grâu și porumb a crescut deja

”Pe zona Buzăului, cerealele s-au produs în cantităţi foarte mici. Cei care au mai făcut producţii le-au dat în contul contractelor de arendă pe care le-au avut cu proprietarii de terenuri. Firmele mari probabil mai au ceva cantităţi în silozuri şi aşteaptă să vină momentul când să le vândă la un preţ care să le permită să mai recupereze din cheltuielile şi paguba anului care se termină”, spune Alecu Valeriu, fermier.

Așadar, scumpirile se vor face în lanț și totul pleacă de la prețul cerealelor. Pe măsură ce procesatorii vor achiziţiona grâu şi porumb la preţuri mari, vor creşte la rândul lor preţurile produselor finite. Așadar consumatorii vor fi nevoiți să suporte tot costul.

”Preţul la cereale a crescut în această perioadă, atât la grâu cât şi la porumb. Dacă facem referire la grâu preţul crescut se va găsi într-un final şi în preţul pâinii, la porumb preţul crescut se va regăsi în preţul cărnii de pasăre, de porc. Deci toate aceste creşteri se vor regăsi într-un final şi la raft. Probabil în prima anului viitor, februarie, martie când marii procesatori vor trebui să achiziţioneze cereale la aceste preţuri crescute”, a explicat Alecu Valeriu, fermier.

Urmăriți Impact.ro și pe
Stan Filon
Mi-am dorit întotdeauna ca articolele mele să schimbe lucrurile în bine, fie că am scris despre corupția din România  sau am prezentat poveștile de viață ale unor oameni obișnuiți. Îmi...