Românul clasat în top zece sportivi ai anului 2022. Nadia Comăneci și Gabriela Szabo cucereau podiumul în trecut

Stan Filon 26.12.2022, 20:53

Un român se află în top 10 cei mai buni sportivi europeni ai anului 2022! Clasamentul a fost realizat de agenţia poloneză de ştiri PAP, care a ajuns la cea de-a 65-a ediție. În trecut, sportivi români precum Nadia Comăneci sau Gabriela Szabo conduceau acest top.

Românul clasat în top zece sportivi ai anului 2022

Așadar, agenţia poloneză de ştiri PAP a făcut publică celebra anchetă în urma căreia a fost desemnat sportivul european al anului 2022, iar acesta este jucătoarea de tenis Iga Swiatek, 21 de ani, locul 1 WTA. Poloneza s-a clasat pe prima poziție în ierarhia celor mai buni sportivi europeni din 2022, după ce a obinut 118 puncte.

Iga Swiatek a avut un an fabulos. A câştigat opt titluri în acest an, două de Mare Şlem, Roland Garros şi US Open, patru titluri WTA 1.000, la Doha, Indian Wells, Miami şi Roma, precum şi două WTA 500, la Stuttgart şi San Diego. Toate acestea i-au adus 118 puncte în ancheta celor de la PAP.

Romanul clasat in top zece sportivi ai anului 2022

Cine se mai ală pe podium

Pe locul secund în clasamentul continental s-a situat atletul suedez Armand Duplantis, cu 106 puncte. Scandinavul a fost desemnat şi cel mai bun atlet al anului de către World Athletics. Duplantis (23 ani) a stabilit un nou record mondial în iulie, la săritura cu prăjina, la Mondialele de la Eugene, cu 6,21 metri. Podiumul a fost completat de campionul mondial de Formula 1, olandezul Max Vestappen, cu 82 de puncte.

Sportivul român care se regăsește în top 10 cei mai buni sportivi europeni ai anului este înotătorul David Popovici, 18 ani, care a cucerit în acest an, între altele, două titluri mondiale şi două europene la 100 m liber şi 200 m liber. Sporttiul din România a acumulat 37 de puncte, fiind clasat pe locul 9.