Poliţia austriacă îl caută de trei zile pe un deţinut român. Românul care a pus pe jar toată Austria, se numește Nicu O., în vârstă de 27 de ani. Acesta a evadat dintr-o închisoare din Austria, fiind ajutat de mai mulți complici.
Un tânăr în vârstă de 27 de ani, cetățean român, a evadat dintr-o închisoare din Austria. Românul care a pus pe jar toată Austria, era închis la Sankt Pölten, fiind acuzat și condamnat pentru mai multe infracțiuni asupra proprietății, comise pe teritoriul Germaniei. Acesta a fost ajutat de trei complici. Doi români și un croat. Potrivit presei austriece, acesta a reușit să evadeze în timp ce gardienii l-au dus la spital pentru îngrijiri medicale.
Sâmbătă seara, conaționalul nostru se afla sub escortă, fiind transportat la Spitalul Universitar St. Pölten, după ce a acuzat că s-a rănit ”accidental” la una dintre mâini. După ce acesta a primit tratamentul în ambulatoriu, din cauza unui moment de neatenție al polițiștilor care îl însoțeau, Nicu a părăsit clădirea spitalului. Acesta s-a urcat într-o mașină, marca Dacia, care îl aștepta la intrarea spitalului.

În mașina cu care condamnatul a plecat, se mai aflau alți trei indivizi. Din informațiile poliției, acești trei complici s-au dovedit a fi un croat în vârstă de 21 de ani și doi români, de 26 și, respectiv, de 40 de ani. Unul dintre agenții de poliție a încercat să oprească mașina la plecare, tragând mai multe focuri de armă în direcția acesteia, dar fără rezultat.
Mașina a fost găsită abandonată la ieșirea din localitate și, se pare că deținutul împreună cu cei trei complici s-ar fi urcat într-un taxi. Destinația acestora era Viena, luând două taxiuri. În jurul orei 21.33, unul dintre șoferii taxiurilor a alertat poliția. Ulterior, cele două taximetre au fost oprite de către unul dintre filtrele de poliției. În schimb, în urma acestei acțiuni au fost prinși și reținuți cei trei complici ai românului, dar acesta nu a fost de găsit.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]Purtătorul de cuvânt al poliției, Walter Schwarzenecker, a declarat că cei trei complici ai fugarului, au refuzat să facă orice declarație astfel că, oamenii legii din Austria nu au nici o pistă cu privire la locația unde s-ar afla Nicu. Astfel că, poliția face acum apel la ajutorul populației pentru găsirea și reținerea fugarului. De trei zile, sute de polițiști sunt pe urmele românului, acesta fiind de negăsit. Semnalmentele acestuia sunt: 1.75 m, este corpolent și are părul scurt. Ultima dată când a fost văzut, purta haine simple și avea un bandaj pe mâna stângă, potrivit observatornews.ro .