Raed Arafat, mai optimist ca niciodată. ”La ATI n-am mai avut așa puține cazuri de la 1 decembrie anul trecut”. La ce trebuie să aibă grijă românii

Ioana Bucur 12.05.2021, 08:09
Raed Arafat, mai optimist ca niciodată. ”La ATI n-am mai avut așa puține cazuri de la 1 decembrie anul trecut”. La ce trebuie să aibă grijă românii

După mai bine de un an de la debutul pandemiei de Covid-19 în România, Raed Arafat este mai optimist ca niciodată. Cu toate că numărul pacienților internați pe secțiile de ATI din toată țara este în scădere, iar harta țării este verde, rămân, totuși, motive de îngrijorare. Șeful DSU a explicat la ce trebuie să fim atenți, în următoarea perioadă.

Raed Arafat, mai optimist ca niciodată: „În două sau trei luni va fi și mai bine”

A fost omul care și-a asumat cele mai dificile decizii, dar acum, în contextul în care toate județele din țară au intrat în scenariul verde, cu o rată a incidenței sub 1,5 infectări la o mie de locuitori, Raed Arafat pare mai optimist ca oricând. Șeful DSU a anunțat că numărul pacienților Covid-19 internați pe secțiile de ATI din toată țara este cel mai mic din ultimele luni. Situația favorabilă în care s-a ajuns nu ține de noroc, Arafat explicând care a fost factorii ce au ajutat la „înverzirea” României:

„În primul rând, s-au luat unele măsuri, s-au luat din timp, chiar dacă la mulți nu ne place să recunoaștem. România a luat totuși măsuri echilibrate, dar necesare. S-au supărat mai mulți pe noi, asta este, dar măsurile au reușit să controleze situația”, a explicat Raed Arafat, marți seară, la Digi 24.

Optimismul secretarului de stat este însă bine dozat. Raed Arafat crede că lucrurile se pot schimba, în condițiile în care, în ultimele zile, elevii au revenit pe băncile școlilor, iar oamenii s-au întors din vacanțele de Paște.

„Să vedem evoluția săptămâna asta, pentru că au început școlile, oamenii s-au întors la lucru, cei care au fost în vacanță s-au întors în țară, deci normal că mișcarea e mai mare, vremea e frumoasă, lumea iese, deci o să vedem cum evoluează, noi sperăm să ținem controlul, dacă vor fi anumite creșteri. Cel mai important lucru care trebuie transmis este: 1. efortul comun ne face să ținem această situație și să ne bucurăm de ea în final și 2. vaccinarea este cel mai important act pentru a menține această situație și să ajungem la și mai bine. (…)Dacă vom continua așa cu vaccinarea, cu siguranță în 2-3 luni o să ajungem la un nivel și mai bun”, a mai spus Arafat, pentru aceeași sursă.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]
Cum a reactionat Raed Arafat cand a fost intrebat daca se simte vinovat pentru tragedia de la Victor Babes. Explicatiile sefului DSU
Raed Arafat

Se discută un nou set de măsuri de relaxare

Raed Arafat a precizat că pericolul nu a trecut, un nou val al pandemiei putând să apară oricând, dacă măsurile de relaxare nu se vor introduce treptat și cu prudență, până se va atinge pragul de 60% din populație vaccinată.

„Asta este ceea ce avertizez: această concluzie, că am scăpat, nu trebuie trasă prea devreme. Da, suntem într-o situație bună, trebuie să o păstrăm, o păstrăm bineînțeles respectând regulile care sunt, rămânem cu masca (…). Sunt în analiză aceste reguli, urmează să se vină, poate spre sfârșitul acestei săptămâni sau în cursul săptămânii viitoare, cu niște propuneri de îmbunătățire a situației de reluare a unor activități sau de relaxare, dar asta trebuie întotdeauna făcut cu precauție, cu atenție și să fim conștienți că situația poate să se inverseze până nu ajungem să avem un număr suficient de vaccinuri. La acest moment, numărul din populație, procentul, nu este încă suficient ca să spunem că într-adevăr am învins.

Riscul cel mai important când vedem acest lucru, pentru că sunt date publice, e ca unii să spună: gata, am scăpat, de ce să mă vaccinez? Și acesta ar putea să fie, de fapt, motivul pentru care să ne întoarcem, să crească și efectul pe care l-am obținut în acest moment să-l pierdem”, a punctat șeful DSU. „Mesajul nu trebuie interpretat greșit, că am scăpat, totul e bine. Acum vedem că toată lumea sună: dar relaxați asta, relaxați asta, gata, ne întoarcem la normalitate. Riscul major este ca unii să interpreteze că am scăpat, de ce să ne mai vaccinăm, înseamnă că nu mai trebuie să ne vaccinăm. Și aici va fi greșeala”, a mai spus Arafat.

Urmăriți Impact.ro și pe
Ioana Bucur
Fac parte din grupul curajoșilor care au decis să rămână în România și sunt dovada vie a faptului că destinul găsește mereu o cale de a ne  aduce pe drumul ce ne-a fost ales. Mă...