VIDEO

Max Verstappen s-a impus în Marele Premiu al Franței la Formula 1 și este tot mai aproape de titlu. Ce s-a întâmplat cu Charles Leclerc, pilotul care a plecat din pole-position

Sorin Barbu 24.07.2022, 18:26

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Franței la Formula 1, etapa cu numărul 12 din campionatului mondial, după o cursă palpitantă. Liderul clasamentului a avut mare noroc: Charles Leclerc, pilotul Ferrari care a plecat de pe prima poziție, a ieșit în decor și a abandonat. Olandezul a fost urmat în clasamentul final de britanicii de la Mercedes: Lewis Hamilton şi George Russell.

Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Franței, etapa cu numărul 12 din „Marele Circ”

Max Verstappen, campionul mondial și liderul la zi al clasamentului, a câștigat Marele Premiu al Franței la Formula 1. Cursa din etapa cu numărul 12 s-a desfășurat pe circuitul „Paul Ricard” și a fost palpitantă. Charles Leclerc a plecat din „pole-position”, dar în turul 18 a pierdut controlul bolidului și a ieșit în decor. În momentul respectiv se afla pe primul loc. Pilotul Ferrari a început să urle de supărare când și-a dat seama că nu mai poate continua cursa.

Max Verstappen s-a instalat pe primul loc, după abandonul liderului, și nu a avut nicio emoție până la final reușind să obțină victoria fără probleme. Pe locul doi a terminat Lewis Hamilton, poziția a treia fiind ocupată de alt pilot de la Mercedes: George Russell.

Triumful olandezului, de pe circuitul „Paul Ricard”, este un alt pas uriaș pe care Verstappen îl face spre cel de-al doilea titlu mondial în „Marele Circ”. Pilotul celor de la Red Bull are un avans de 63 de puncte față de Leclerc. Max Verstappen a obținut 27-a victorie din carieră, iar Red Bull a câștigat a opta cursă din acest sezon. Săptămâna viitoare va avea loc Marele Premiu al Ungariei, la Hungaroring.