Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Spaniei la Formula 1. Liderul clasamentului piloţilor, Charles Leclerc, a fost nevoit să abandoneze cursa

Sorin Barbu 22.05.2022, 18:25

Max Verstappen s-a impus în Marele Premiu al Spaniei și a reușit al treilea succes consecutiv în Formula 1. Pilotul Red Bull Racing a fost urmat, în clasament, de colegul Sergio Perez și George Russel de la Mercedes AMG. Liderul competiției, Charles Leclerc de la Ferrari, a abandonat cursa în turul 27.

Max Verstappen, victorie în Spania, Lewis Hamilton, revenire senzațională

A fost o etapă de vis pentru piloții și fanii echipei de Formula 1 Red Bull. Max Verstappen s-a impus în Marele Premiu al Spaniei și a obținut al trei succes consecutiv. Locul doi a fost câștigat de colegul său Sergio Perez, care i-a cedat fotoliul de lider lui Max Verstappen în turul 49, ca să-l ajute în lupta pentru titlul mondial. „Mulțumesc, colegul!”, i-a transmis pilotul olandez. George Russel de la Mercedes AMG a terminat pe locul trei.

Cei de la Ferrari au avut toate motivele să fie triști. Liderul clasamentului mondial, Charles Leclerc, a plecat din „pole position”, dar motorul l-a trădat în turul 27 și a fost silit să abandoneze. „Nu, nu, nu! Ce se întâmplă”, a strigat Leclerc, în cască. Pilotul monegasc se afla pe primul loc în cursă în momentul respectiv.

A fost o etapă în care Lewis Hamilton și-a demonstrat din nou măiestria. Pilotul cu șapte titluri mondiale s-a ciocnit cu Kevin Magnussen în primul tur și a ajuns pe locul 19, dar după ce și-a pus pneuri soft și-a început ofensiva și a urcat chiar pe locul 4. Motorul a început să-l lase pe finalul cursei, așa că nu a mai putut să forțeze și a terminat pe locul 5.