VIDEO

L’Equipe, reverență în fața lui David Popovici, românul care le-a „distrus” visul francezilor și le-a învins favoritul „la o respirație”

Sorin Barbu 23.06.2022, 09:51

David Popovici a scris istorie la Campionatul Mondial de Natație de la Budapesta. Este primul sportiv care după 49 de ani a reușit să câștige titlul în probele de 200 și 100 de metri liberi. Francezii sunt devastați. L’Equipe scrie că favoritul lor a pierdut confruntarea la „o respirație”.

L’Equipe îl laudă din nou pe David Popovici

David Popovici s-a impus în finala din proba lui favorită și a câștigat titlul mondial la 100 de metri, după ce reușise să-l cucerească și pe cel de la 200 de metri. Este prima oară după 49 de ani când un sportiv izbutește să se impune în ambele probe. Precedentul înotător, care a izbutit o astfel de performanță, este americanul Jim Montgomery, care obținea celor două medalii de aur în 1973, la prima ediție a Mondialelor de natație.

Finala de la 100 de metri a fost palpitantă. Cu trei metri înainte de final, David Popovici se afla pe locul doi. A forțat admirabil și a oprit cronometrul la 47,58 de secunde. Pe locul doi s-a clasat francezul Maxime Grousset cu 47,64 de secunde, iar locul trei i-a revenit canadianului Joshua Liendo Edwards, cu 47,71 de secunde.

„Maxime Grousset a câștigat medalia de argint miercuri la 100 metri liber la Campionatele Mondiale de la Budapesta. Francezul a fost întrecut de românul David Popovici (17 ani). Am visat la aur pentru Maxime Grousset, 23 de ani, la 100 de metri liber, dar el a câștigat argintul.

A început foarte repede să conducă și a făcut-o aproape până la sfârșit, dar a ratat la o respirație, exact 6 sutimi, șansa de a termina primul.

A încheiat al doilea, așadar, cu 47.64, iar această medalie de argint a fost cu atât mai ușor de obținut, după locul 4 de la ultimele Jocuri Olimpice, cu cât niciunul dintre primii trei de la Tokyo nu a fost în bazin”, au scris jurnaliștii francezi.

L’Equipe a scris de mai multe ori despre David Popovici în aceste zile. Ziariștii l-au lăudat și au stat de vorbă cu un mare campion francez, dublu medaliat cu aur la Jocurile Olimpice, care l-a lăudat pe sportivul din România de doar 17 ani și 9 luni.