Imagini impresionante cu sute de păsări flamingo, care au poposit la Jurilovca. Explicația specialiștilor
Imagini impresionante cu sute de păsări flamingo în România. Înaripatele roz au ajuns în Laguna Razim-Sinoe. Vorbim de aproximatix 350 de păsări flamingo care pot fi văzute în aceste zile la Jurilovca.
Un stol de 350 de păsări flamingo a poposit la Jurilovca
Faptul că păsările flamingo ajung și în Delta Dunării în periplul lor nu mai este o noutate. În ultimii ani, atât specialiștii, cât și turiștii au putut observa grupuri din ce în ce mai mari de păsări flamingo, în zona lacurilor din județele Tulcea și Constanța.
„Condițiile prielnice, diversitatea habitatelor și ecosistemelor, abundența și varietatea hranei din rezervație atrag specii noi sau care au fost văzute sporadic în perimetrul Rezervației Biosferei Delta Dunării. Penajul acestor magnifice păsări își schimbă culoarea datorită dietei, păsările au nuanțe diferite de roz în funcție de locație și de hrana disponibilă în zonă. Păsările se află în migrație și în perioada formare a perechilor, iar zonele de popas alese pentru hrănire sunt ape puțin adânci. Sunt păsări ce trăiesc în colonii formate din sute de exemplare, depun un singur ou de care au grijă deosebită ambii părinți”, spune reprezentanții Administrației Rezervației Biosfera Delta Dunării.
Păsările flamingo găsesc un mediu propice în Delta Dunării
62 de astfel de exemplare au fost putut fi observate pe suprafața lacului și anul trecut.
Păsările flamingo au poposit atunci pe Lacul Nuntași, care a fost un mediu potrivit pentru un repaus de câteva zile, înainte să pornească spre Delta Dunării. Mai exact, apa puțin adâncă ce se încălzește mai repede favorizează dezvoltarea algelor și crustaceelor care constituie hrană pentru aceste păsări epuizate de o migrație lungă, aflate și în perioada de formare a perechilor.