Impact LIVE

Gastronomul Cosmin Dragomir, dezvăluiri despre ce mâncau dacii și romanii. „Pizza era mâncarea săracului”

Ana Anitoiu 11.08.2022, 21:40
Gastronomul Cosmin Dragomir, dezvăluiri despre ce mâncau dacii și romanii. „Pizza era mâncarea săracului”

Gastronomul Cosmin Dragomir, invitat în ediția a 22-a emisiunii Impact LIVE cu Lavinia Șandru, a dezvăluit ce mâncau dacii și romanii. Jurnalistul culinar a vorbit și despre ce origine are, de fapt, pizza, care astăzi reprezintă un fel de mâncare preferat de numeroase persoane.

Cosmin Dragomir, despre ce mâncau dacii

Invitatul acestei ediții a emisiunii Impact LIVE a explicat că felurile de mâncare pe care le pregăteau dacii pot fi speculate pornind de la ingredientele ce existau din abundență pe teritoriul ocupat de ei.

„Mâncarea dacilor clar era una nesofisticată. Avem din acea perioadă, de exemplu din secolul I al erei noastre, din Imperiul Roman, cea mai veche carte de bucate europeană a lui Apicius – era o bucătărie împărătească.

La noi, mâncarea era mai primitivă, mai simplă. Mâncam fripturi, mâncam foarte mult pește din lacuri, ce abundau de pește, în special crap. Aveam foarte multă miere de albine sălbatică, aveam câteva legume. Mâncam terciuri de spărtură de cereale, fie grâu, dar în special mei, pentru că din acele terciuri derivă mămăliga de astăzi”, a explicat gastronomul.

Cosmin Dragomir a mai spus că mămăliga se făcea din mei nu doar la noi, ci și în Italia și în alte locuri, înainte ca oamenii să înceapă să folosească făina de porumb. Astfel, românii nu sunt deloc mai prejos față de italieni la acest capitol.

Gatronomul a adăugat că dacii puneau și miere de albine pe terciurile pe care le mâncau, ca să le facă mai gustoase. El a menționat că despre zahăr se poate vorbi doar de 300 de ani încoace.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Ce mâncau romanii și ce origine are pizza, de fapt

Cosmin Dragomir a mai explicat, în cadrul emisiunii Impact LIVE, că romanii care au ajuns în zona României, chiar dacă știau să gătească mai multe feluri de mâncare, au fost nevoiți să se adapteze la ingredientele ce erau disponibile.

„Nu puteau să-și aducă creveții și fructele de mare de lângă Roma, de la Mediterană, și să le consume aici. Prin urmare, și ei au gătit cu ce aveau la îndemână. Mâncau exact ce mâncau și dacii”, a spus invitatul.

Cât despre ce origine are, de fapt, pizza, Cosmin Dragomir a amintit că aceasta era la începuturile istoriei sale un fel de mâncare pe care îl consumau oamenii săraci. Gastronomul consideră că oamenii obișnuiau să prepare feluri de pizza în mai multe locuri, nu doar în zona Italiei.

Urmăriți Impact.ro și pe
Ana Anitoiu
Cine sunt? Un om, înainte de orice altceva. Mi-am descoperit înclinația către scris pe vremea când n-aveam buletin. Mă fascina Eminescu și câștigam un concurs de poezii. La liceu, am lăsat...