FCSB se califică în turul 3 preliminar al Europa League, după un meci nebun în Serbia

Marian Cărăvan / 18.09.2020, 00:40

Cu lotul decimat de coronavirus, cu doar 14 jucători valizi, FCSB s-a calificat în turul 3 preliminar al Europa League. A fost un meci nebun în Serbia, decis la loviturile de departajare. A fost Backa Topola – FCSB 10-11.

Meci nebun în Serbia. FCSB se califică în turul 3 preliminar al Europa League

Un meci cu adevărat nebun la Senta, unde Backa Topola și FCSB s-au duelat pentru un loc în turul 3 preliminar al Europa League. FCSB nu a avut decât 14 jucători valizi, după ce nouă jucători au fost infectați cu noul coronavirus. Inclusiv antrenorul principal Toni Petrea și alte persoane din staff s-au aflat în această situație neplăcută. Pe banca roș-albaștrilor a revenit Bogdan Argeș Vintilă, chemat de urgență de la echipa a doua a celor de la FCSB.

A fost nevoie de prelungiri și de lovituri de departajare pentru a se decide câștigătoarea. Backa Topola a condus cu 2-0, dar FCSB a echilibrat disputa. Era 3-3 în minutul 90, dar în prelungirile acordate s-au mai marcat încă două goluri. FCSB a condus cu 4-3 și se putea califica, dar a primit imediat gol.
Cele două reprize de prelungiri au adus alte patru goluri, cu FCSB în avantaj, cu 5-4, respectiv 6-5. Dar, sârbii au egalat de fiecare dată, în cel mai nebun meci din istoria participării echipelor românești în cupele europene.

A urmat loteria loviturilor de departajare, unde debutantul Răzvan Ducan, un jucător de doar 19 ani, care în sezonul trecut juca în Liga 2, a apărat lovitura lui Banjac, la scorul de 8-8. Sârbii au marcat de patru ori, în timp ce jucătorii de la FCSB au transformat toate loviturile. Au punctat pe rând: Moruțan, Perianu, Panțîru, Adrian Petre și Dennis Man.

S-a încheiat Backa Topola – FCSB 10-11, cu 4-4 după 90 de minute și 6-6 după 120 de minute. Sârbii au încheiat meciul cu doi jucători mai puțin pe teren.

Evoluția scorului în meciul nebun de la Senta

1-0, min. 11: Milisevic marchează cu o lovitură de cap;
2-0, min. 14: Duronjic majorează diferența pentru formația gazdă, upă ce a scăpat singur în partea stângă;
1-2, min. 25: GOL FCSB! Florinel Coman reia decisiv din colțul careului mic, fructificând centrarea lui Crețu;
2-2, min. 50: GOL FCSB! Man a înscris cu o execuție frumoasă, de la 15 metri, din pasa lui Coman;
3-2, min. 51: Debutantul Ducan nu reușește să rețină mingea, care ajunge la Lukic, iar acesta îndeplinește o simplă formalitate;
3-3, min. 63: GOL FCSB! Dennis Man tranformă cu siguranță un penalty
4-3, min. 90+3: GOL FCSB! Balaz deviază mingea în propria poartă și FCSB preia conducerea;
4-4, min. 90+4: Sârbii egalează imediat, prin Tomanovic, și se intră în prelungiri;
4-5, min. 104: GOL FCSB! Dennis Man realizează „tripla” în acest meci;
5-5, min. 105+1: Tumbasevic egalează imediat pentru Topola;
5-6, min. 108: GOL FCSB! Adi Petre înscrie și FCSB e din nou în avantaj;
6-6, min. 117: Tomanovic egalează și duce meciul la lovituri de departajare.

FCSB s-a calificat în turul 3 preliminar al Europa League, unde o va întâlni pe Slovan Liberec.