Emma Răducanu, victorie răsunătoare în optimile de finală de la US Open. Sportiva a spulberat-o pe Shelby Rogers

Andrei Cezar 07.09.2021, 15:15

Emma Răducanu (18 ani, 150 WTA) este de neoprit la US Open. Jucătoarea cu origini române s-a calificat în sferturile de finală de la Flushing Meadows, după ce a învins-o în două seturi pe americanca Shelby Rogers (28 de ani, 43 WTA), scor 6-2, 6-1. Meciul a durat doar o oră și șase minute.

Emmma Răducanu s-a calificat în sferturi la US Open, după ce a spulberat-o pe americanca Shelby Rogers

Tensimena cu tată român și mamă chinezoaică a obținut astfel o performanță uluitoare: ea a devenit astfel a treia jucătoare din istoria Open care reușește să atingă această etapă a competiției, venită din calificări. Înaintea sa au mai reușit acest lucru Barbara Gerken, în 1981, şi Kaia Kanepi, în 2017.

Rogers, care venea după victoria în fața australiencei Ashleigh Barty, liderul clasamentului WTA, a început bine meciul și a condus cu 2-0. Ulterior, Răducanu a revenit și a câștigat șase game-uri la rând, adjudecându-și setul cu 6-2.

Emma Răducanu s-a dezlănțuit în actul secund. A câșigat două break-uri și a condus cu 5-0. Adversara sa a reușit să obțină, în cele din urmă, un game, fiind singurul din set. Ultimul game a fost extrem de disputat. Rogers a avut trei mingi de break, însă Răducanu le-a anulat pe toate. Ulterior, jucătoarea britanică a avut trei șanse de a câștiga partida, dar a fructificat-o în cele din urmă pe a patra.

Emma Răducanu va evolua în sferturi cu jucătoarea din Elveția Belinda Bencic, locul 12 WTA. Bencic este campioană olimpică la Tokyo, iar în optimi a depășit-o pe poloneza Iga Swiatek (8 WTA), cu scorul de 7-6 (12), 6-3.

Aflată la prima participare la US Open, Emma Răducanu a câștigat toate cele șapte meciuri disputate până acum la Openul american în două seturi, niciunul la tie-break. În cele patru partide disputate până acum pe tabloul principal, sportiva britanica a cedat doar 15 gameuri.

Emma Raducanu, victorie rasunatoare in optimile de finala de la US Open. Sportiva a spulberat-o pe Shelby Rogers

Articole elogioase la adresa Emmei, în presa străină

Emma Răducanu a impresionat o lume întreagă și la ediția de anul acesta a turneului de la Wimbledon – fiind prima ei participare pe tabloul principal la un Grand Slam – atunci când a ajuns în faza optimilor de finală.

Emma Răducanu are o ascensiune fulminantă în tenis. După ce a terminat anul 2020 pe locul 345 WTA, iar înainte de US Open se afla pe 150, odată cu accederea în sferturile de finală de la Flushing Meadows, se află pe locul 74 WTA în clasamentul live.

Nu este de mirare astfel tinerei sportive cu origini române i se acordă o atenție deosebită pe întreg mapamondul. Cei de la ”ChronicleLive” au caracterizat-o într-un articol pe sportivă, evidențiind influența tatălui său în cariera jucătoarei.

Răducanu s-a născut, la Toronto, în 2002 dintr-o mamă chinezoaică şi un tată român. Familia ei s-a mutat în Anglia, pe când Emma avea doar doi ani. Ea a luat, mai întâi, lecţii de balet, însă tatăl ei a considerat că Emma trebuie să fie îndrumată spre sport. De aceea, a dat-o la echitaţie, înot, baschet, ski, golf, motocross. Toate aceste activităţi au fost practicate însă pe lângă tenis.

În scurt timp, a fost evident că Emma excelează la tenis cel mai mult, iar după ce a câştigat primul titlu la junioare, s-a dedicat total tenisului la vârsta de 13 ani. Şi a ajuns în sferturile US Open, proba pentru junioare, în 2018.”, au scris jurnaliștii de la ChronicleLive.