Ce ținută a ales Carmen Iohannis pentru încoronarea regelui Charles. Apariția îndrăzneață a soției președintelui României

Beatrice Dumitru 06.05.2023, 11:33
Ce ținută a ales Carmen Iohannis pentru încoronarea regelui Charles. Apariția îndrăzneață a soției președintelui României

Cel mai important eveniment pentru monarhia britanică din ultimii 70 de ani are loc astăzi, la Londra, când Charles va fi uns rege. La ceremonie vor asista aproximativ 100 de șefi de stat și demnitari, printre care și președintele României Klaus Iohannis, împreună cu soția sa. Carmen Iohannis a ales o ținută îndrăzneață pentru acest eveniment urmărit de milioane de oameni de pe tot globul.

Ținuta aleasă de Carmen Iohannis la încoronarea regelui Charles

Președintele României și soția sa, Carmen, au fost prezenți și la funeraliile reginei Elisabeta a II-a, anul trecut în luna septembrie. Cei doi se află și acum la Londra pentru a participa la încoronarea regelui Charles, iar vineri seară s-au aflat printre invitații la recepția oferită de noul monarh al Marii Britanii.

Pentru încoronarea regelui Charles, Carmen Iohannis a optat pentru o ținută îndrăzneață. O rochie roz și un sacou în aceeași nuanță, în timp ce în picioare a ales să poarte o pereche de pantofi într-o culoare puternică, un roz aprins, la fel ca rujul. Ca accesoriu, Prima Doamnă a ales un plic alb, cu margini negre.

Ce ținută a ales Carmen Iohannis pentru încoronarea regelui Charles. Apariția îndrăzneață a soției președintelui României
Carmen și Klaus Iohannis la încoronarea regelui Charles. Sursa foto: Facebook

„Onorat să mă aflu astăzi la Londra, pentru a lua parte la festivitățile prilejuite de încoronarea Majestății Sale Regele Charles al III-lea, un moment istoric și o celebrare a tradițiilor monarhiei britanice”, a scris Klaus Iohannis, pe Facebook.

Carmen Iohannis, criticată pentru ținutele de la funeraliile reginei Elisabeta a II-a

Carmen Iohannis a fost criticată pentru ținutele purtate în ziua funeraliilor reginei Elisabeta a II-a. De exemplu, designerul Cătălin Botezatu a afirmat că nici cusătura rochiilor, nici decolteurile și nici accesoriul pe care l-a avut pe cap soția lui Klaus Iohannis nu au fost potrivite pentru un astfel de moment.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Rochia de catifea are un decolteu mult prea mare. Inadmisibil! Un decolteu mult mai mic, de tip Jackie Onassis, ar fi fost mult mai portivit contextului. Nici pălăria nu e deloc potrivită. Lungmea rochiei este corectă, dar ciorapul este mult prea mat”, afirma atunci Cătălin Botezatu.

Ținutele lui Carmen Iohannis pentru funeraliile reginei Elisabeta a II-a au fost create de designerul Andrea Tincu, iar colecțiile sale au fost prezentate atât pe podiumuri naționale, cât și internaționale.

Urmăriți Impact.ro și pe
Beatrice Dumitru
Este redactor pe zona de Actualitate Impact.ro. Beatrice a absolvit Facultatea de Jurnalism și cursurile de prezentatori, redactori, reporteri și operatori tv în cadrul Academiei de Radio și...