În aproximativ două luni se va împlini un an de la cumplitul accident în care designerul Răzvan Ciobanu și-a pierdut viața. Părinții acestuia sunt încă distruși de pierderea imensă suferită. Cei doi au făcut un anunț cutremurător pe Internet.
Părinții lui Răzvan Ciobanu au și o pagină de Facebook a pensiunii pe care o dețin, iar acolo postează anumite mesaje de suflet, dintre care, cele mai multe sunt mesaje despre credință.
“Va veni vremea când trebuie să plecăm. Vom lăsa totul aici, bani, maşină, casă, oameni. Chiar dacă pare trist, acesta este adevărul. Fii om, fii corect, ajută, nu umili, respectă, iubeşte, trăieşte! Poate că azi eşti sus, dar mâine nu se ştie”, sună ultimul mesaj distribuit de părinţii designerului.

Spre nemulțumirea apropiaților lui Răzvan Ciobanu, dosarul său a fost clasat. De altfel, cea mai bună prietenă a lui Răzvan Ciobanu, avocata Laura Vicol consideră că vinovatul moral este Iulian Cercel, proprietarul mașinii în care a murit designerul.
„Data morţii este 28 aprilie, a murit seara târziu, aproape de ora 23,00 şi a fost găsit apoi pe câmp, dimineaţa, la 7. Era singur în maşina, asta s-a descoperit şi la expertizare. A murit din cauza leziunilor, a fost aruncat prin parbriz şi ulterior greutatea maşinii l-a strivit. A mers pe acel drum fără să apese pe pedala de frână, de aceea singura speculaţie pertinentă a fost că a suferit un atac cerebral. Nu există un raport INML pentru că toate organele au fost distruse, dar asta ar fi concluzia noastră firească. ”, a precizat Laura Vicol la România TV.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]De asemenea, ea îl acuză pe Iulian Cercel, numindu-l ”vinovat moral” pentru accidentul în care și-a pierdut viața unul dintre cei mai celebri designeri de la noi.
“Vinovatul moral este Iulian Cercel. În lunile de pseudo-amiciţie dintre ei, s-a inflitrat în viaţa lui într-o perioadă în care prietenii lui nu au auzit strigătele lui de ajutor. Nu se afla la faţa locului, i-a fost urmărit telefonul. Iniţial, m-am gândit că Răzvan a fost bătut şi lăsat acolo, sau că a fost urmărit şi forţat să iasă de pe şosea. Dar nu s-a întâmplat asta. Îşi dorea mult să vină acasă, şi pentru că nu avea cum altfel, s-a urcat în maşina morţii”, a mai menționat prietena lui Răzvan Ciobanu.