Valul de căldură topește China. Drumurile s-au deformat iar țiglele de pe acoperișuri s-au spart

Mihnea Tălău 12.07.2022, 13:26
Valul de căldură topește China. Drumurile s-au deformat iar țiglele de pe acoperișuri s-au spart

Shanghai, capitala comercială a Chinei, s-a numărat printre zecile de orașe care s-au copt la temperaturi caniculare, în timp ce o vreme neobișnuit de caldă a afectat drumurile, a făcut să se spargă țiglele de pe acoperișuri și a determinat oamenii să caute răcoarea în adăposturile subterane.

Focare de COVID-19 și temperaturi extreme

Până marți, 86 de orașe inclusiv Shanghai au emis alerte roșii, cea mai mare din sistemul de avertizare pe trei niveluri.

Acest nivel semnifică temperaturi prognozate de peste 40 de grade Celsius în următoarele 24 de ore. Construcțiile și alte lucrări în aer liber urmează să fie oprite.

Shanghai, care încă se luptă cu focare sporadice de COVID-19, a avertizat populația sa de 25 de milioane de locuitori să se pregătească pentru vremea caldă din această săptămână. De la începutul înregistrărilor, în 1873, a avut doar 15 zile în care temperaturile au depășit 40 de grade Celsius.

Într-o fotografie distribuită pe rețelele de socializare, un lucrător sanitar COVID, îmbrăcat într-un costum de protecție integral, îmbrățișa un bloc de gheață înalt de un metr lângă un drum.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

COVID-ul se reîntoarce. Noi restricții în toată China

Vremea caldă a atins deja punctul culminant

Personalul de la un parc sălbatic de 152 de hectare din Shanghai folosește opt tone de gheață în fiecare zi doar pentru a menține leii, panda și alte animale la răcoare.

„În acest an, căldura a sosit puțin mai devreme decât înainte. Deși suntem abia în iulie, simt că vremea caldă a atins deja punctul culminant. Practic, trebuie să porniți aerul condiționat când ajungeți acasă și să vă puneți cremă de protecție solară când ieșiți afară”, a declarat Zhu Daren, un locuitor din Shanghai, în timp ce fiul ei de cinci ani se juca la o fântână cu apă.

Vara contrastelor din China din acest an a făcut ravagii din cauza valurilor de căldură și a precipitațiilor abundente. Autoritățile, invocând schimbările climatice, au avertizat împotriva dezastrelor de la jumătatea lunii iulie, de obicei cea mai caldă și mai ploioasă perioadă a anului.

Urmăriți Impact.ro și pe
Mihnea Tălău
Mihnea Tălău. Redactor la impact.ro. Dedicat presei încă din 1998. Am o diplomă în Drept, un „mic” masterat și o scoală de jurnalism. Am avut norocul și onoarea de a face parte, în...