Se va retrage Simona Halep definitiv din Tenis? Kinetoterapeutul și preparatorul fizic al sportivei vine cu noi dezvăluiri, după ce Simona a fost suspendată temporar pentru dopaj. Ce a avut de spus acesta?
Chiar dacă nu a mai jucat un meci oficial din august anul trecut, Simona Halep nu se va retrage din tenis, a declarat Dragoș Luscan, fostul ei kinetoterapeut și preparator fizic.
Acesta este de părere că decizia oficialilor cu privire la cazul Simonei întârzie prea mult și că, de fapt, sportiva ispășește acum o suspendare. Din nefericire, Dragoș nu poate face nimic pentru a o ajuta și speră că nu este finalul unei cariere.
„Este una dintre cele mai mari sportive pe care le-a avut ţara asta. Îmi pare rău că trece prin aceste momente. Mă îngrijorează că se prelungeşte atât de mult situaţia. Sper să nu fie o pedeapsă, dar deja stă de foarte mult timp şi nu ştie ce să facă. Deja, practic, ea ispăşeşte o suspendare. Nu joacă de atât de mult timp. Sper să fie nevinovată şi să găsească ea o variantă să fie despăgubită pentru această perioadă. Sunt amărât şi nici nu o pot ajuta. Cu siguranţă nu este acesta finalul de carieră pentru Simona Halep”, a spus Dragoş Luscan pentru as.ro.
Citește și: Lovitură grea pentru Simona Halep. A venit confirmarea

Simona Halep a depistată pozitiv cu substanța Roxadustat în luna octombrie a anului trecut, ca urmare a unui test antidoping efectuat la US Open 2022. Aceasta a fost suspendată provizoriu și încă așteaptă decizia.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]Jurnaliștii americani au dezvăluit că primesc mereu mesaje de la iubitorii tenisului întrebând de Simona și dacă se va reîntoarce pe teren în viitorul apropiat. De asemenea, aceștia au precizat că au încercat să obțină un răspuns din partea echipei Simonei.
„Am primit numeroase întrebări în ultima perioadă. Am luat legătura cu noul agent al lui Halep dar și cu antrenorul Patrick Mouratoglou, dar nu am primit un răspuns. Dacă vreunul vrea să o facă, vom oferi cu bucurie răspunsul”, au notat jurnaliștii de la Sports Illustrated.
Totodată, jurnaliștii americani sunt de părere că Patrick Mouratoglou ar trebui să aibă o reacție în cazul Simonei și să o susțină pe sportivă în presă.
„Aceasta nu este o critică la adresa lui Patrick, ci mai degrabă la structurile pe care sportul le acceptă. Ești un membru al presei. De asemenea, antrenezi o dublă câștigătoare de turnee majore. Și, în acest timp, jucătoarea se confruntă cu o acuzație semnificativă de dopaj. Nu este vorba despre vinovăție sau nevinovăție, corelație sau cauzalitate. Este pur și simplu vorba despre optică. E greu de imaginat acest tipar”, au mai notat americanii.