Serialul „Wednesday” nu se va mai filma în România, în cazul în care producătorii vor anunța oficial lansarea unui al doilea sezon. Regizorul american Tim Burton ar fi luat decizia de a pleca din țara noastră, iar criticul de film Irina Margareta Nistor a explicat care ar fi motivul.
Primul sezon al serialului „Wednesday”, lansat în noiembrie de Netflix, a fost filmat în locuri precum Palatul Cantacuzino din Bușteni, Grădina Botanică din București și Gara din Sinaia. Însă, dacă va fi confirmat, cel de-al doilea sezon ar urma să fie filmat într-o altă țară.
Irina Margareta Nistor a explicat că industria cinematografică nu beneficiază de o schemă de ajutor în România, după ce un proiect în acest sens a fost suspendat de două ori – mai întâi în 2019 și apoi chiar anul următor, după o tentativă a Guvernului de reluare a acestuia.
„Ei au dat legea aceea, care nu se poate aplica, asta e chestia. Și lumea pleacă pe capete. Eu, care stau până la ultimul generic, mă enervez, că totul se filmează fie în Bulgaria, fie în Ungaria, unde deja au băgat legea. La noi nu au băgat-o.
(Cu aplicarea legii referitoare la schema de ajutor pentru industria cinematografică, producătorii, n.r.) Ar veni înapoi, pentru că profesioniștii noștri sunt mult mai buni, mă refer la partea tehnică, nu mai vorbesc și de actori, sunt mai buni decât ceilalți. Și studiourile sunt foarte bune. Lumea evită, totul e până la bani”, a mai spus criticul de film, precizând că sezonul al doilea din serialul „Wednesday” nu se va mai face în România, potrivit spectacola.ro.

De asemenea, criticul de film Irina Margareta Nistor a vorbit despre zvonurile conform cărora regizorul american Tim Burton și echipa lui ar fi plecat din România și din cauza faptului că furnizorii români i-ar fi închiriat aparatura tehnică la suprapreț. De exemplu, la 3.000 de euro pentru o cameră video, în loc de 300 de euro.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]„Mă îndoiesc, că nu sunt atât de inconștienți. Că ei tocmai de-aia vin în țările astea, că e mai ieftin și dacă se poate să își și recupereze, atunci e foarte bine, dacă nu, se duc alături. Deși, desigur, le e mai greu, pentru că toți tehnicienii noștri știu engleză, nu au problemă să mai angajeze nu știu câți interpreți ca să se înțeleagă cu ei. Că știm foarte bine că în țările celelalte nu se vorbește așa bine engleza.
Practic, leneșul mai mult aleargă și scumpul mai mult păgubește. Noi suntem la faza de scumpul mai mult păgubește. Avem câte o șansă din aceasta și în dăm cu piciorul, de fiecare dată”, a mai spus Irina Margareta Nistor.
Criticul de film Irina Margareta Nistor a mai spus că este de părere că România nu se descurcă foarte bine în ceea ce privește promovarea și că mai degrabă își ratează șansele. De exemplu, orașul Dubrovnik din Croația a devenit un obiectiv turistic după ce mai multe episoade din serialul „Game of Thrones” au fost filmate în această localitate.