Scoțienii s-au enervat pentru ce i-a făcut antrenorul lui Ianis Hagi. Presa a răbufnit imediat

Andrei Cezar, Paul Dobrescu 23.11.2021, 14:57

Rangers, echipa la care evoluează internaționalul român Ianis Hagi, a fost eliminată din Cupa Ligii Scoției, după ce a pierdut meciul cu Hibernian, scor 1-3. După plecarea lui Steven Gerrard la Aston Villa, Rangers a fost condusă de pe bancă, la partida de pe Hampden Park, de David McCallum. Acesta a stârnit furia suporterilor campioanei după o decizie care l-a avut în prim-plan pe fotbalistul român.

Decizia pe care a luat-o antrenorul lui Rangers în privința lui Ianis Hagi i-a înfuriat pe suporterii campioanei Scoției

Rangers resimte din plin plecarea lui Steven Gerrard. La primul meci fără antrenorul englez pe bancă, campioana Scoției a avut o primă repriză de coșmar. Martin Boyle, atacantul australian al lui Hibernian, a reușit un hat-trick (9′, 21′, 38′). Scott Arfield a fost cel care a redus din handicap în minutul 40.

Ianis Hagi nu a fost folosit titular în partida cu Hibernian, el fiind introdus de McCallum abia în minutul 69. Jurnaliștii de la Vital Fotball critică această decizie și consideră că netitularizarea sa a fost unul dintre factorii care au cauzat înfrângerea lui Rangers.

Personal, credeam că e o misiune ușoară. Te uiți la o echipă care marcase zece goluri în ultimele două meciuri și alegi aceeași 11 jucători, nu? Ei bine, conform staff-ului interimar lucrurile nu stau așa. L-au titularizat pe Morelos în locul unui atacant care marcase două hattrick-uri. De asemenea, l-a trimis pe Ianis Hagi pe bancă, o decizie surprinzătoare după evoluțiile bune din ultima perioadă și una care a împiedicat echipa să spargă defensiva aglomerată a lui Hibs”, a scris sursa citată.

Scotienii s-au enervat pentru ce i-a facut antrenorul lui Ianis Hagi. Presa a rabufnit imediat

Giovanni van Bronckhorst, noul antrenor de la Rangers: ”Ma simt norocos să lucrez cu o echipă învingătoare”

După plecarea lui Steven Gerrad la Aston Villa, oficialii de pe Ibrox s-au îneles cu Giovanni van Bronckhorst, fost jucător la Barcelona, Arsenal și Rangers. Antrenorul olandez nu a putut fi pe bancă la partida din Cupa Ligii, dar va debuta în confruntarea de joi, cu Sparta Praga, din Eruopa League.

Mă simt atât de norocos să lucrez cu o echipă care este într-o poziție foarte bună pe toate fronturile și are experiența de a fi învingătoare”, a declarat Giovanni van Bronckhorst, la anunțul instalării ca principal la Rangers, conform thescottishsun.co.uk.

Rangers este lider în Campionatul Scoției cu 30 de puncte strânse în 13 etape. Echipa lui Ianis Hagi se află la patru puncte distanță față de ocupanta locului doi, marea rivală Celtic.

În acest sezon, internaționalul român a strâns pentru Rangers 17 partide, 3 goluri și 3 pase decisive.