Robert Lewandowski, o nouă performanță uluitoare. A marcat cel mai rapid din hat-trick istoria UEFA Champins League

Sorin Barbu 09.03.2022, 11:27

Jurnaliștii care îi spun „mașina de goluri” nu greșesc. Robert Lewandowski a intrat în cartea de istorie a UEFA Champions League, după ce a reușit cel mai rapid hat-trick din această competiție. Bayern Munchen a câștigat cu 7-1 duelul cu RB Salzburg și s-a calificat în „sferturile” competiției, alături de Liverpool.

Robert Lewandowski, cel mai rapid hat-trick din istoria UEFA Champions League

A fost clar pentru toată lumea că jucătorii lui Bayern Munchen vor încerca să răzbune în returul cu Salzburg emoțiile și criticile din prima partidă, din „optimile” Champions League, desfășurată în Austria. În tur s-a terminat 1-1, dar acum bavarezii s-au impus cu 7-1.

Robert Lewandowski a fost jucătorul care a distrus rapid orice șansă a adversarilor, după ce a reușit trei goluri în doar 11 minute.
Atacantul polonez și-a început recitalul în minutul 12 când a deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri pe care tot el a obținut-o. Scenariul s-a repetat nouă minute mai târziu. În minutul 23 a mai semnat o reușită, de data asta din acțiune, și a izbutit cel mai rapid hat-trick din istoria UEFA Champions League.

În urma acestei performanțe, Lewandowski a ajuns la 12 goluri în cea mai importantă competiție inter-cluburi și l-a depășit cu Sebastian Haller de la Ajax.

Vedeta din atacul lui Bayern a atras atenția asupra lui și acum câteva zile, când a renunțat la contractul cu Huawei, o firmă bănuită că apără Rusia de atacurile cibernetice, chiar și în această perioadă. A pierdut cinci milioane de euro.

Bayern Munchen – RB Salzburg 7-1  (Lewandowski – 13, 21, 22, Gnabry – 31, Muller – 54, 82, Sane – 85) // ( Kjaergaard – 71)
Echipele de start:
Bayern: Neuer – Hernandez, Sule, Pavard – Coman, Musiala, Kimmich, Gnabry – Sane, Muller – Lewandowski
Rezerve: Ulreich, Upamecano, Richards, Choupo-Moting, Wanner, Sabitzer, Sarr, Marc Roca, Nianzou, Vidovic, Tillman, Stanisic

Salzburg: Kohn – Ulmer, Wober, Solet, Kristensen – Camara – Seiwald, Capaldo – Aaronson – Adeyemi, Adamu
Rezerve: Mantl, Walke, Van Der Brempt, Piatkowski, Bernede, Kjaergaard, Junuzovic, Sucic, Sesko, Guindo, Tijani, Bernardo

Liverpool s-a calificat în sferturile de finală

Liverpool a pierdut cu 1-0 duelul de pe teren propriu cu Inter, după golul înscris de Lautaro Martinez. „Cormoranii” câștigaseră în tur cu 2-0 și au obținut calificarea.

Liverpool – Inter 0-1 (Martinez 62)

Liverpool: Alisson – Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson – Thiago, Fabinho, Jones – Salah, Jota, Mane

Inter: Handanovic – Skriniar, De Vrij, Bastoni – Dumfries, Vidal, Brozovic, Calhanoglu, Perisic – Martinez, Sanchez