Rezolvare subiecte BAC 2022 sesiunea de toamnă la matematică. Absolvenții clasei a XII-a care au picat sau nu au putut susține, în sesiunea iunie-iulie, Examenul de Bacalaureat au o nouă șansă de a promova. Astăzi, 17 august, candidații care s-au înscris în perioada 18-25 iulie au susținut proba la matematică. Impact.ro va publica rezolvările exercițiilor la scurt timp după ce informațiile vor fi disponible.
Update. Ministerul Educației a publicat rezolvare subiecte BAC 2022 sesiunea de toamnă la matematică:
Barem Matematică Științe ale naturii
După ce au trecut de emoțiile primului contact cu subiectele primite, candidații așteaptă cu nerăbdare publicarea Rezolvare subiecte BAC 2022 sesiunea de toamnă la matematică, informații ce vor fi prezentate în acest material de îndată ce vor fi postate de Ministerul Educației.
Sesiunea de toamnă a Examenului de Bacalaureat a început pe 16 august, cu proba scrisă la Limba și Literatura Română, continuând, pe 17 august, cu proba obligatorie a profilului, în timp ce proba la alegere a profilului și specializării este programată pe 18 august. Pentru aceasta, absolvenții clasei a XII-a vor avea de ales între mai multe discipline, în funcție de profilul la care au studiat:

Potrivit ministrului Educației, noul model de Bacalaureat ar trebui să fie aplicat începând din anul 2027, suficient timp pentru parcurgerea unui ciclu liceal și calibrarea subiectelor atât pentru elevii care fac o singură oră pe săptămână dintr-o materie, cât şi pentru cei care fac mai multe ore pe săptămână aceeaşi materie.
„Bacalaureatul ar urma să se aplice în 2027, după ce o generaţie întreagă va fi parcurs întreg ciclul învăţământului liceal. Dacă în toamna anului viitor vom reuşi să avem planuri-cadru noi, în care trunchiul comun să fie 50%, specializarea – 20% şi curricumul la decizia a şcolii să fie extins la 30%, trebuie să judecăm Bacalaureatul prin prisma planurilor-cadru care vor fi, nu prin prisma celor pe care le avem azi şi care sunt învechite de 15-20 ani.
La acea probă scrisă, pentru a asigura echitatea, ar urma să se verifice competenţele, nu cunoştinţele, la toate disciplinele din trunchiul comun, respectiv Limbă Română şi Matematică, într-o proporţie de cel puţin 40%, adăugăm Geografie şi Istorie până la 60%, după care venim cu Fizică, Chimie, Biologie într-o proporţie mai mică şi cu Economie sau o altă disciplină din socio-umane. Aceste verificări ar urma să se facă la nivelul competenţelor de bază.
Mai clar, dacă într-o şcoală vom avea o oră de matematică pe săptămână şi în altă şcoală trei ore sau patru, subiectele vor fi concepute aşa încât să fie calibrate pentru cei care fac o oră pe săptămână. Asta înseamnă că vom avea o probă unică de Bacalaureat”, a declarat Sorin Cîmpeanu.