PNL și PSD nu se înțeleg pe măsurile pentru reducerea facturilor la energie și gaze. „Nu vom putea susține de la buget și facturile și concediile medicale, și alte costuri pentru economie”

17 01. 2022, 13:29

Prima ședință a coaliției de guvernare se lasă și cu primele contre între cele două partide din Guvern, PNL și PSD. De această dată, scăderea TVA-ului de la 19% la 5% la energie electrică și gaze, provoacă o nouă dispută a declarațiilor între aliații de la guvernare.

Dacă pe de-o parte, liderul PSD, Marcel Ciolacu, anunța dimineață că partidul său a finalizat pachetul de măsuri care va „stopa escaladarea prețurilor și ieftinirea facturilor la populație cât și în economie”, de cealaltă parte, Florin Cîțu, președintele liberalilor, spune că măsura poate fi adoptată doar dacă se aplică pe întregul palier economic.

„Am finalizat tot pachetul de măsuri, toate cele trei componente, astfel încât să stopăm această escaladare a prețurilor, să ieftinim facturile atât către populație, cât și către economie și să încercăm să compensăm de la bugetul statului atât cât își permite bugetul statului, astfel încât să nu afecteze zona de investiții și ce ne-am propus pentru acest an.

Avem aceste măsuri finalizate. Mai discutăm acum la ora 10:00 cu membrii Guvernului din partea PSD, cu Biroul Permanent Național și la ora 17:00 în coaliție. Am avut discuții, inclusiv în cursul zilei de ieri, cu domnul prim-ministru și alaltăieri și cu domnul președinte Cîțu.

Este suportabilă ( reducerea TVA de la 19% la 5% – n.red.) de către bugetul statului și îmi mențin părerea că această măsură trebuie luată începând cu data de 1 februarie”, a declarat Marcel Ciolacu, luni dimineață, cu doar câteva ore înaintea ședinței de coaliție.

Facturi la incalzire

PNL vrea strategie de termen lung pentru facturi

La rândul său, Florin Cîțu a declarat că are nevoie de „o imagine clară a situației” referitoare la creșterea facturilor și cere o strategie pe termen lung.

”În primul rând, trebuie să avem o imagine clară a situației. În al doilea rând, creșterea prețurilor la energie s-a produs în toată Europa, nu doar în România. Trebuie să găsim soluții pe termen lung, nu doar pe termen scurt. Este o problemă care trebuie rezolvată de către Guvern, dar în primul rând trebuie să vedem exact care este situația.

Când nu investești timp de 30 de ani în sectorul energetic, iar apoi mai și reduci capacitățile, ajungi în situația aceasta.

Nu vom putea susține de la buget și facturile la energie și concediile medicale, și alte costuri pentru economie”, a spus Florin Cîțu.

Cîțu a propus, luni, un fond de investiții în energie pentru contracararea creșterii prețului la energie electrică și gaze. El a adăugat că o reducere a TVA-ului se poate aplica doar dacă este aplicat unitar, nu doar pentru un anumit sector.

„În 2020 economia a fost închisă și am trecut peste. Soluțiile pe termen lung trebuie să ia în vedere și securitatea energetică.

Să alocăm suplimentar de la buget un procent din care să nu se atingă nimeni din care să investim în acest domeniu. O înțelegere transpartinică.

Reducerea TVA-ului? Noi suntem de acord, dar să poți să faci acest lucru și să o aplici unitar. Nu să reduci doar pentru un anumit sector. Eu nu-s de acord să venim cu o măsură doar pentru un singur sector. Apar în acest fel alte probleme în economie”, a spus Florin Cîțu.