Până la finalul lunii aprilie, două dintre cele șase pasaje supraterane, care au termen de inaugurare în 2023, în Capitală și pe DNCB (Centura Capitalei), ar fi trebuit să fie gata. Se pare însă că lucrările întârzie, astfel că termenele s-au amânat cu o lună sau chiar două. Pasajul, care de fapt este o reconfigurare majoră a intersecției dintre DNCB și DN4 la ieșire din Popești-Leordeni, se află pe ultima sută de metri, însă nu va fi gata decât la finalul lunii mai. Asociația Pro-Infrastructura atrage atenția asupra faptului că nu sunt motivate aceste întârzieri și se poate observa că pe șantiere nu se lucrează de fapt.
Inițial reprezentanții asociației anunțau că Pasajul Oltenița poate fi gata cu deschiderea circulației la finele lunii, la fel și cei ai Ministerului Transportului. Contractul a fost semnat în iunie 2019 și presupune lucrări de proiectare și execuție, lărgire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucureşti Sud între A2 (km 23+600) și A1 (km 55+520), Lot 1 – Amenajare nod rutier Centura București – DN4 (Oltenița), km 29+500 – km 33+190. Valoarea de semnare a contractului este de 169,5 milioane de lei fără TVA, conform informațiilor transmise Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).
„La plăcinte înainte, la… șantier înapoi! Acum două săptămâni vă spuneam că la Pasajul Olteniței de pe DNCB antreprenorul Itinera „poate fi gata cu deschiderea circulației în perioada 20-25 aprilie, cel mai târziu până la aglomerația de 1 Mai”.
Ei, da’ de unde?! Cu greu găsești diferențe semnificative între filmările lui Ionuț Ivașcă din 7 respectiv 20 aprilie.
Sigur, înțelegem că au fost Sărbătorile Pascale, dar se pare că drobul și ouăle le-au căzut foarte greu constructorilor. Pe 20 aprilie, drona abia dacă a surprins câțiva muncitori plictisiți care migăleau la câteva șanțuri și rosturi de dilatație pe pasaj.
În ritmul acesta, ne apucă luna iunie! Dar unde e graba? Nu e ca și când pe lângă covrigul suspendat șoferii formează cozi kilometrice în fiecare zi… Bașca, nu e ca și când trebuia inaugurat din toamna anului trecut…
Contractul a fost semnat în 20.06.2019 cu 6 luni de proiectare plus 24 de execuție. Ordinul de începere aferent proiectării a fost emis imediat, în 31.07.2019, iar cel de lucrări un an mai târziu, pe 06.08.2020. Deci finalizare: august 2022.
Așadar, doar vreo 9 luni de întârziere din cauza combinației arhicunoscute: indolența și impotența statului de a se achita (la timp) de obligații plus lălăiala antreprenorului.”, transmit activiștii pentru infrastructură.
Stadiul lucrărilor pe 20 aprilie în clipul de mai jos:
Primele pasaje care ar fi trebuit date în folosință în aprilie 2023 sunt Pasajele Berceni și Popești-Leordeni (Oltenița) de pe centura București, ambele amânate de CNAIR pentru această primăvară inițial dar se pare că termenul a fost prelungit încă o dată. Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor Ionel Scrioșteanu a declarat în urmă cu două săptămâni, la Euronews România, că pasajul Olteniței va fi dat în trafic cel mai probabil pe 20 mai. Acesta a precizat că încă se mai lucrează sub pasaj, dar și la semnalizări și la o rampă. Pasajul Berceni, care trebuie să fie inaugurat în aprilie, a fost amânat până la pe 15 iunie.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]„Am cerut constructorului ca până pe maximum 15 iunie, inclusiv cu perioada de recepție a lucrării, pasajul să fie dat în trafic! Acesta va suporta penalitățile contractuale și legale pentru neîndeplinirea graficului conform contractului.”, a scris pe Facebook Ionel Scrioșteanu.