O româncă putea fi noua regină a Angliei. Ea s-a iubit cu Charles
Încoronarea Regelui Charles a fost unul dintre cele mai importante evenimente din istorie, care a atras atenția întregii lumi. Tot mai multe detalii interesante ies la iveală după marea ceremonie, iar unul dintre ele șochează complet: noul rege s-ar fi iubit cu o româncă, tot de viță nobilă!
Românca cu care s-ar fi iubit Regele Charles
Regele Charles este noul monarh al Angliei, ceea ce îl face un personaj și mai interesant decât înainte. De când a primit marele titlu, ies la iveală tot felul de noutăți despre el. O bârfă recentă susține că s-ar fi iubit cu o româncă de viță nobilă, care i-ar fi putut lua acul locul Camillei.
S-a tot zvonit în trecut că fiul reginei Elisabeta a II-a a Marii Britanii, Charles, și fata regelui Mihai I al României, principesa Margareta, ar fi fost împreună și chiar la un pas să se logodească. Regretata Suverană chiar ar fi fost de acord cu această idilă și susținea căsătoria celor doi, fără a se împotrivi.
Cei doi ar fi mers împreună la multe evenimente, au petrecut timp de calitate și au ajuns la concluzia că au foarte multe în comun. Deși erau rude, respectiv verișori de gradul al IV-lea, nu ar fi fost o piedică ce să le stea în calea fericirii. Doreau să dea o șansă iubirii lor, dar destinul a făcut ca cei doi să meargă pe drumuri diferite.
„Puțini sunt cei care îşi pot da seama că există un nou zvon referitor la o altă ‘posibilă’ mireasă, încă una, pentru prințul Charles al Angliei. Dar noi, fideli cronicilor zilei, consemnăm că, în ultimul timp, s-a pomenit numele unei prințese regale asociat, în mod romantic, celui al viitorului rege al Angliei: acest nume a fost cel al Margaretei de România, 25 de ani, fiica exilatului rege Mihai şi a soției sale, regina Ana, născută prințesă de Bourbon- Parma”, scria revista spaniolă Hola, într-un număr ieșit pe piață în anul 1974, potrivit evz.ro.
Regele Charles a avut multe pretendente pentru căsătorie, printre care nume mari și importante: Lady Jane Wellesley, fiica ducilor de Wellington, Georgina Russell, fiica ambasadorului britanic la Madrid, Rosie Clifton, fiica unui colonel retras şi secretară în Londra și Lady Henrietta Fitzroy, fata ducilor de Grafton.