O nouă medalie şi un record naţional pentru David Popovici. Românul a luat aurul la proba de 200 m liber de la Europene

Ioana Bucur 06.11.2021, 19:35

Tânărul care ne dă, cu fiecare ocazie, noi motive să ne mândrim că îi suntem conaționali! David Popovici a bifat o nouă medalie și un record național. Sportivul a câștigat aurul la proba de 200 m liber de la Europene.

David Popovici, aur la 200 m liber

O nouă reușită incredibilă pentru tânărul care a readus România pe podiumul sportului mondial. David Popovici a câştigat medalia de aur, după ce şi-a surclasat adversarii şi a obţinut un timp de 1 min 42 sec 12/100 în proba de 200 de metri liber.

La cei 17 ani împliniți, David adaugă la palmaresul său cel dintâi titlu continental la seniori. Înotătorul român a stabilit astfel şi un nou record naţional la 17, 18 şi +19 ani.

„David POPOVICI – campion european în proba de 200 de metri liber cu nou record național! David Popovici (CS Dinamo) aduce României primul AUR la Europenele în bazin de 25 de metri de la Kazan (Rusia). David a câștigat proba de 200 de metri liber cu 1:42,12!!! Noul campion european al probei!”, au transmis reprezentanții CS Dinamo.

Podiumul a fost completat de doi olandezi, Luc Kroon, cu un timp de 1 min 42 sec 20/100 şi Stan Pijnenburg, cu 1 min 42 sec 51/100. Popovici fusese înregistrat cu cel mai bun timp şi în semifinale, 1 min 43 sec 08/100.

O nouă medalie şi un record naţional pentru David Popovici
O nouă performanță pentru David Popovici

„Rezultat fabulos pentru sportul românesc și pentru înotul din țara noastră”

Este a treia medalie pentru România la Europenele în bazin scurt de la Kazan, după argintul şi bronzul obţinute de Robert Glinţă la 100 m spate, respectiv 50 metri spate.

„Rezultat fabulos pentru sportul românesc și pentru înotul din țara noastră. La doar 17 ani, David Popovici a devenit campion european de seniori în bazin scurt (25 m). Sâmbătă seara, sportivul român a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, cu timpul de 1:42.12 min – nou record național la 17, 18 și +19 ani!

Este prima medalie pentru David la această competiție și a treia pentru delegația României, care a mai cucerit un argint și un bronz prin Robert Glință, la 100 m spate și 50 m spate. În finala de 200 m liber, David a fost urmat de olandezii Luc Kroon (1:42.20) și Stan Pijnenburg (1:42.51). Puțin mai târziu, de la ora 19.09, ora României, Robert Glință și David Popovici vor concura în semifinale la 100 m liber! Felicitări David! Hai România!”, a transmis Federația Română de Natație și Pentatlon Modern.

Cei doi români s-au calificat sâmbătă în semifinalele probei de 100 m liber. Robert Glință a obținut al șaptelea timp din serii, 46 sec 74/100, stabilind un nou record național. David Popovici a fost al 15-lea, în 47 sec 30/100.

Vlad Stancu (16 ani) a fost al 12-lea în serii la 800 m liber, cu timpul de 7 min 48 sec 10/100, stabilind un nou record naţional al probei la categoriile de 16, 17, 18 şi 19+ ani, ratând calificarea în finală.