Le-a purtat Steve Jobs și s-au vândut cu o avere la licitație: încă ”păstrează amprenta” fondatorului Apple

Gabriel Peneș 17.11.2022, 13:45
Le-a purtat Steve Jobs și s-au vândut cu o avere la licitație: încă ”păstrează amprenta” fondatorului Apple

Steva Jobs a murit în 2011, din cauza unui cancer pancreatic, dar fondatorul Apple a rămas o legendă a lumii contemporane. Este și motivul pentru care o pereche de sandale pe care Jobs le-a purtat între anii 1970 și 1980 a fost vândută la un preț uriaș în cadrul unei licitații organizată în New York.

Le-a purtat Steve Jobs și s-au vândut cu o avere la licitație

Durul, dar carismaticul Steva Jobs, fondatorul Apple, a rămas o legendă a lumii contemporane. Este și motivul pentru care o pereche de sandale purtată de el între anii 1970 și 1980 a fost vândută la licitație pentru aproape 220.000 de dolari, scrie publicația The Guardian. Mai precis, 218.750 de dolari.

Este cel mai mare preț plătit vreodată pentru o pereche de sandale, care sunt marca Birkenstock, sunt făcute din piele întoarsă și se pot cumpăra, la ora actuală, din magazine, pentru doar 125 de dolari. Amprentele picioarelor lui Steve Jobs au rămas vizibile pe talpa sandalelor.

„Pluta și iuta, din care e făcută talpa sandalelor păstrează amprenta picioarelor lui Steve Jobs, care a fost modelată după ani de utilizare”, se arată în descrierea de pe site-ul de licitație, Julien’s Auctions. Vânzarea a avut loc în cadrul unui eveniment organizat timp de trei zile la Hard Rock Cafe din New York.

Le-a purtat Steve Jobs și s-au vândut cu o avere la licitație: încă ”păstrează amprenta” fondatorului Apple
Perechea de sandale marca Birkenstock pe care Steve Jobs a purtat-o timp de aproape un deceniu s-a vândut la licitație pentru aproape 220.000 de dolari

Încă ”păstrează amprenta” fondatorului Apple

Steve Jobs a purtat respectivele sandale în momente esențiale din istoria Apple, inclusiv în timp ce se plimba pe podelele casei din Los Altos, California, împreună cu cofondatorul Apple, Steve Wozniak, alături de care a înființat faimoasa companie, în 1976.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Sandalele au fost o parte fundamentală a garderobei lui Jobs. Potrivit Washington Post, o fostă iubită a spus într-un interviu, în 2018, că le purta chiar și iarna. „Sandalele erau uniforma lui”, a spus Chrisann Brennan.

Steve Jobs era renumit pentru ținutele simple pe care le folosea, deși ar fi avut puterea financiară să cumpere orice și-ar fi dorit. Dar fondatorul Apple prefera să nu piardă nici timp, nici resurse mentale cu decizii în privința garderobei, preferând varianta cea mai economicoasă.

Jobs a murit în 2011 din cauza complicațiilor cancerului pancreatic. A fost cofondator și CEO (directorul general) al firmei Apple Computer, precum și CEO al firmei Pixar, până la achiziția acestui studio de animație de către compania Disney.

A fost cel mai mare acționar al companiei Disney și membru în consiliul de directori ai Disney. Steve Jobs este considerat ca fiind unul dintre cele mai influente personaje atât din industria calculatoarelor, cât și din cea a divertismentului.

Urmăriți Impact.ro și pe
Gabriel Peneș
- Născut în 1966, absolvent de Istorie, lucrez în presă din 1996       -    Redactor, playtech.ro, 23.06.2021 -       -     Redactor, playsport.ro, 16.01. 2021 - 03.06....