Lacrimi și revoltă după meciul Ghana – Uruguay. Colegii lui Suarez au izbucnit la adresa arbitrului. Acuzații dure la Campionatul Mondial din Qatar

Beatrice Dumitru, Sorin Barbu 03.12.2022, 00:18

Campionatul Mondial din Qatar a adus câteva surpize mari până acum. Naționala Germaniei a părăsit Cupă Mondială chiar din faza grupelor, la fel ca și Belgia, a două selecționată a lumii. Nici Uruguay nu a reușit să treacă în optimi și a ieșit un scandal imens la finalul partidei cu Ghana, când Cavani a dărâmat monitorul VAR.

Lacrimile lui Luis Suarez și nervii lui Edinson Cavani

Grupa H de la Campionatul Mondial 2022  din Qatar a venit cu răsturnări de situașie în ultimele partide. Uruguay a învins Ghana, scor 2-0, dar a ratat dramatic calificarea în optimile de finală, deși a fost calificată până în primul minut al prelungirilor meciului Coreea de Sud – Portugalia. Dar golul victoriei selecționatei asiatice i-a trimis pe Suarez și Cavani acasă.

Luis Suarez a privit de pe bancă drama naționalei sale, după ce fusese schimbat în minutul 66 al partidei cu Ghana, mai ales că acesta a fost ultimul Campionat Mondial la care a participat. Însă colegii lui au declanșat un scandal și s-au năpustit asupra arbitrului neamț Daniel Sibert, pe care l-au acuzat că nu a văzut un fault în careu. Cel mai nervos a fost Edinson Cavani, care a cerut și el un penalty în prelungiri, și a dărâmat monitorul VAR.

Meciul dintre Coreea de Sud și Portugalia, scor 2-1, s-a încheiat cu aproape zece minute mai devreme, iar asiaticii au așteptat la centrul terenului finalul confruntării dintre Uruguay și Ghana. După ce au aflat rezultatul, japonezii au declanșat fiesta.