Klaus Iohannis și soția sa, Carmen, au mers la Biserica Romano-Catolică Sfânta Treime din Sibiu, duminică dimineață, cu ocazia Paștelui catolic, după ce sâmbătă seară au fost la slujba de Înviere. Președintele a transmis un mesaj pentru români.
Ieșind alături de soția lui din Biserica Romano-Catolică Sfânta Treime din Sibiu, Klaus Iohannis le-a dorit tuturor sărbători fericite, liniște, pace și zile frumoase. Președintele i-a îndemnat pe români să se roage pentru persoanele care suportă ororile răboiului din Ucraina.
„Vă doresc tuturor sărbători fericite. Celor care în aceste zile sărbătoresc Învierea Domnului le doresc sărbători pascale binecuvântate, iar celor care mâine vor sărbători Floriile, le doresc Florii frumoase.
Tuturor liniște, pace, zile frumoase – și cred că trebuie să subliniez: vă doresc tuturor pace. Cred că este bine să ne rugăm pentru cei care din păcate suportă ororile războiului și încă așteaptă pace. Vă doresc tuturor Sărbători fericite!”, a spus Klaus Iohannis.

Președintele a publicat un mesaj și pe pagina sa de Facebook, sâmbătă seară. Șeful statului a amintit prin intermediul acestuia că românii nu trebuie să-i uite în această perioadă pe ucrainenii greu încercați, ci să țină cont de faptul că prin solidaritatea lor le pot oferi alinare și speranță celor care s-au refugiat din cauza războiului din Ucraina.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]„Transmit tuturor credincioșilor romano-catolici, reformați, unitarieni și evanghelici urarea de a sărbători Învierea Domnului cu sănătate și iubire, în comuniune cu cei dragi. Totodată, îi salut călduros pe credincioșii care celebrează duminică Floriile, o sărbătoare a bucuriei pentru întreaga creștinătate. De Sfintele Paști înțelegem mai profund mesajul Jertfei și suntem pătrunși de Lumina Învierii.
Să nu îi uităm, în această perioadă, pe semenii noștri greu încercați din Ucraina. Prin solidaritatea noastră, le putem oferi alinare și speranță celor care caută refugiu din calea războiului. Învierea Domnului să vă aducă tuturor pace, oriunde ați fi, în țară sau în comunitățile diasporei, iar iubirea aproapelui să triumfe pretutindeni în lume!”, a scris Klaus Iohannis, încheind mesajul cu „Hristos a Înviat” scris în română, maghiară și germană.
Iohannis s-a întâlnit, miercuri, la Palatul Cotroceni, cu preşedintele Grupului Băncii Mondiale, David Malpass. Cei doi au discutat despre situația economică, războiul declanșat de liderul rus Vladimir Putin în Ucraina şi despre sprijinul pe care l-ar putea acorda Banca ţărilor implicate în criza refugiaţilor.
Accentul discuției dintre președintele Klaus Iohannis și David Malpass a fost pus pe asistenţa pe care Banca Mondială ar putea să o acorde autorităţilor din România și din ţările din regiune, în general, în efortul de gestionare a situaţiei refugiaţilor ucraineni.
Potrivit Administrației Prezidențiale, cei doi oficiali au vorbit despre faptul că este necesară dezvoltarea parteneriatului dintre Grupul Băncii Mondiale şi România, astfel încât să poată fi dar un răspuns cât mai adecvat în contextul actualelor provocări economico-sociale.