Veste proastă pentru iubitorii de parfumuri. Inspectorii de la Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) au descoperit, de curând, că un ingredient periculos se regăsește în compoziția acestor produse extrem de îndrăgite atât de femei, cât și de către bărbați. Iată cum se numește și ce afecțiune gravă poate provoca!
Un ingredient periculos a fost găsit în parfumurile de lux pe care le folosesc majoritatea românilor
Românii sunt extrem de preocupați de imaginea lor, iar parfumurile nu lipsesc niciodată. Iată, însă, că aceste produse sunt și extrem de periculoase.
Chiar în urmă cu puțin timp, inspectorii ANPC au aplicat o sancțiune în valoare de 30 de mii de lei și au retras de la vânzare mai multe sticluțe de parfumuri, după ce au descoperit un ingredient periculos în interiorul acestora. Este vorba despre lilial, o substanță interzisă însă din luna martie a anului trecut în Europa.
„Cantitate însemnată de produse se aflau toate în categoria celor ce conţin substanţele aflate pe sistemul de alerta european. Este greu de identificat exact stocul.
S-a stat de vorba cu fiecare dintre reprezentaţii operatorilor economici de a lua masurile de retragere din întreaga reţea.”, a transmis preşedintele ANPC, Horia Constantinescu.
Mai multe parfumuri de lux au fost retrase de la vanzare
Lilial, ce este și ce efecte are asupra organismului uman
Medicul toxicolog, Radu Ţincu, a oferit mai multe detalii despre ingredientul periculos descoperit de ANPC în compoziția parfumurilor de lux. Potrivit specialistului, „este vorba despre o aldehida aromatică sintetică utilizată pentru diferite produse cosmetice sau igiena casnică.
Reduce fertilitatea şi sunt studii care au arătat efectul mutagen şi carcinogen, adică capacitata acestei substanţe de a produce modificări genetice.”, notează observatornews.ro.
Totuși, expertul a încercat să-i liniștească pe români. Conform acestuia, efectele substanței apar în timp, nu imediat. „Sigur că discutăm despre un efect toxic cumulativ, asta nu înseamnă că dacă am foslosit o dată de două ori o astfel de substanță efectele apar imediat.”, a mai spus medicul toxicolog.
Precizăm că, în urma celor constatate, ANPC a interzis definitiv utilizarea produselor cosmetice cu data durabilității minimale depășită și a oprit temporar prestarea de servicii pentru un magazin din Capitală.
Este redactor Impact.ro, acest site reușind să îi redea satisfacția reală a unei pasiuni și a unui loc de muncă în acealași timp. Violeta a terminat Facultatea de Jurnalism și...