„Ianis Hagi e asasinat! Să-l rebotezăm!”. Ce se întâmplă cu fiul Regelui, după meciul Austria-România

08 09. 2020, 14:46

După ce a fost titular cu Irlanda de Nord, Ianis Hagi a fost ținut pe bancă de selecționerul Mirel Rădoi la meciul din Austria. Ce se întâmplă cu fiul Regelui, după meciul Austria – România.

Ianis Hagi, ținut pe bancă de Mirel Rădoi

Un fost fotbalist al Stelei a sărit în apărarea lui Ianis Hagi, după ce internaționalul român a fost criticat în urma prestației din meciul cu Irlanda de Nord, scor 1-1, meci disputat vineri, 4 septembrie, pe Arena Națională. Ianis Hagi a bifat doar o repriză întreagă, fiind schimbat în primul sfert de oră al mitanului secund.

Fiul lui Gică Hagi a primit critici după prestația sa din primul meci al lui Mirel Rădoi pe banca tehnică a echipei naționale. Selecționerul a făcut câteva schimbări majore pentru meciul de luni seara, cu Austria, iar una dintre ele a fost lăsarea pe banca de rezerve a lui Ianis Hagi.

Se pune o presiune mult prea mare pe Ianis Hagi, e de părere fostul fotbalist Marcel Pușcaș. Acesta a sărit în apărarea fiului Regelui.

„De ani de zile acest copil e asasinat și e vânat pentru că e copilul lui Gică Hagi! Lăsaţi-l în pace! Să-l rebotezăm! Şi asta cu numărul 10… Ce contează? Prea mare presiune se pune pe el. Suntem săraci în vedete şi ne legăm de copilul unei vedete, ca să-l zgândărim pe taică-su!”, a declarat Marcel Pușcaș la Telekom Sport.

Fostul fotbalist al Stelei i-a dat și un sfat lui Ianis Hagi.

„La naţională el ar trebui să aibă tupeu. Buna creștere nu e valabilă mereu în performanță! Să nu uităm că fotbaliștii sunt recrutați din a patra categorie socială. Dumitrescu sau Răducioiu provin din tâmplari, mama casnică. Ianis are foarte mult bun simț.

Aş vrea să văd un jucător cum era Lăcătuş, cu «să moară, cu băga-mi-aş…». Îi lipseşte răutatea! E nevoie de acest tip de «vagabond» în fotbal. Nu există fotbalist mare care să nu fie aşa. În performanţă trebuie să ai tupeu”, a mai spus Marcel Pușcaș.

Cifrele lui Ianis Hagi de când joacă pentru Rangers

Ianis Hagi a venit la începutul anului pe Ibrox Park sub formă de împrumut de la Genk, după care cei de la Rangers l-au transferat definitiv.

17 meciuri, dintre care 13 începute ca titular a bifat Ianis Hagi pentru Rangers. Are 4 goluri și două pase decisive și 65 de minute jucate în medie pe meci.

Ianis Hagi va împlini 22 de ani pe 22 octombrie.