PSD solicită reluarea discuţiilor în coaliţia de guvernare în privinţa aplicării reglementării preţurilor la energie în România, pe o perioadă limitată, pentru a ține sub control prețurile la curent și gaze. Social-democrații au criticat modul în care a fost liberalizată piața energetică până acum.
Guvernul se reunește, de urgență, în această după-amiază, după ce Partidul Social Democrat a cerut reluarea discuțiilor pe tema reglementării prețurilor la energie și gaze pe o perioadă limitată. La ședință vor fi prezenți premierul Nicolae Ciucă, Paul Stănescu, dar și liderul social-democraților, Marcel Ciolacu.
În luna martie, Guvernul a prelungit pentru un an de zile plafonarea prețurilor la energie și gaze, iar PSD consideră că reglementarea pieței energetice reprezintă un instrument decisiv în efortul statului de a stopa avalanșa scumpirilor.

„PSD susține că se impune reluarea, la nivelul coaliției de guvernare, a discuțiilor privind aplicarea reglementării prețurilor la energie și gaze în România, pe o perioadă limitată. PSD revine cu această soluție, prezentată încă de la începutul anului, deoarece realitatea economico-socială o impune. Piața este profund distorsionată și nu oferă variante financiar-suportabile pentru economie, ceea ce înseamnă costuri suplimentare transferate în prețurile produselor pentru populație”, se arată într-comunicat al PSD, preluat de Digi24.
Specialiştii PSD urmăresc cu atenţie evoluţiile din Europa, unde tot mai multe voci importante din economie susţin că, după 30 de ani de liberalizare, în actualul context critic, securitatea energetică nu poate fi lăsată la mâna pieţelor, potrivit sursei citate.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]PSD crede că „este momentul ca partenerii de coaliţie să constate că liberalizarea pieţei energetice, operaţiune derulată în timpul guvernării de dreapta 2020-2021, a fost un eşec de proporţii care le-a adus românilor doar scumpiri în serie”.
De asemenea, PSD susține că reglementarea pieţei energetice este o soluţie care poate oferi mai mult spaţiu Guvernului să se asigure că, la iarnă, oamenii şi economia vor avea şi îşi vor permite să plătească căldura, electricitatea şi carburanţii.