Discuții aprofundate pe probleme de securitate între UE și Republica Moldova. Transnistria, o problemă pentru Chișinău

20 12. 2021, 12:37

Janis Mazeiks, ambasadorul UE în Moldova, a notat faptul că România a solicitat discuții mult mai aprofundate pe probleme de securitate, astfel că există posibilitatea de a discuta despre diferite aspecte ale securității, de la cele evidente, cum ar fi regiunea transnistreană, la securitatea cibernetică. Informațiile au fost date în cadrul unui interviu de la TVR Moldova.

Discuții aprofundate pe probleme de securitate între UE și Republica Moldova

A fost solicitarea de a discuta mai profund pe probleme de securitate și la începutul anului viitor vom avea și acest format. Așa dar, aceasta va fi posibilitatea de a discuta despre diferite aspecte ale securității, de la cele evidente precum regiunea transnistreană, precum și la provocări moderne, cum ar fi securitatea cibernetică, a declarat ambasadorul, potrivit unimedia.info.

Tot ambasadorul UE în Moldova a mai spus că acest lucru demonstrează că relația curentă pe care o au este una dinamică și deschisă.

Dacă trebuie să adăugăm câteva elemente noi, putem adăuga, de exemplu, sectorul justiției. Suntem foarte angajați în sectorul justiției, de asemenea, incluzând reformele care sunt în desfășurare. Așadar, vom dezvolta în continuare acest dialog, a mai spus ambasadorul, potrivit sursei citate.

Republica Moldova

Republica Moldova, pe lista The Economist pentru „țara anului 2021”

Moldova, considerată una dintre cele mai sărace țări din Europa, a fost un centru pentru spălarea banilor din Rusia pentru o perioadă însemnată de timp. Cu toate acestea, la sfârșitul anului 2020 a ales-o ca președinte pe Maia Sandu, o luptătoare împotriva corupției, iar în 2021 a încredințat partidului ei controlul în Parlament.

Republica Moldova declară ilegale alegerile prezidențiale din Transnistria

Se pare că alegerile s-au desfășurat în afara cadrului constituțional, în contradicție cu legislația în vigoare a Republicii Moldova, astfel că alegerile nu au cum să fie recunoscute și sunt considerate nule din punct de vedere juridic.

Constatăm că acest exercițiu „electoral” se desfășoară în afara cadrului constituțional și contrar legislației în vigoare a Republicii Moldova. În acest context, reiterăm poziția Guvernului Republicii Moldova că astfel de „alegeri” nu pot fi recunoscute și sunt considerate nule din punct de vedere juridic.

Subliniem că asemenea exercițiu „electoral” se desfășoară în condiții de nerespectare a standardelor democratice internaționale, cazurilor de suprimare sistemică a libertății de exprimare și a pluralismului de opinii, prezenței unei cenzuri informaționale dure în regiune și altor încălcări ale drepturilor omului.

Asemenea acțiuni vor fi considerate drept sfidare la adresa suveranității și integrității teritoriale a Republicii Moldova, precum și ar putea avea un impact contraproductiv asupra procesului de reglementare transnistreană, găsim notat într-un comunicat emis de Biroul politicii de reintegrare, potrivit unimedia.info.