Ieri la prânz , după doi ani de când a intrat în reabilitare și 4 milioane de euro, din bani publici, cheltuiți pentru schimbarea la față, piața primăriei a fost redeschisă traficului pietonal.
Bineînțeles că interesul piteștenilor a fost mare, vorbind practic de punctul zero al orașului. Unii se pare că au fost nemulțumiți de faptul în care arată nouă piață. Atât de nemulţumiţi încât au smuls mai multe proiectoare și au distrus o bancă. După care s-au făcut nevăzuți.
În această ecuație, atât poliția locală cât și cea națională au fost inexistente. Vădit enervat, primarul Piteștiului a spus:
„Facem apel la piteșteni să ia atitudine împotriva celor care ne fac de ras orașul și ne produc pagube în spațiul public…. Haideți să avem grijă de orașul nostru!”.
Chiar dacă a încercat să ia apărarea polițștilor locali, primarul Cristian Gentea, aflat la primul mandat, nu știe că în angrenajul pandemic au fost implicați doar șase agenți, restul fiind în subordinea primăriei.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]
Polițiștii Secției 1din Pitești spun că nu au primit vreo sesizare în acest sens, însă vor face mai multe verificări, inclusiv cale camerelor de supraveghere din zonă.
Lucrarea pe care primăria a recepționat-o ieri are garanție 40 de luni însă, în acest moment, nu se ştie cine va plăti pagubele.