De cine trebuie să treacă Ianis Hagi pentru a se califica în Liga Campionilor. Detalii și despre adversarii CFR Cluj

Andrei Cezar 02.08.2021, 16:53

Ianis Hagi și Rangers se luptă pentru un loc în grupele Ligii Campionilor. Pentru a ajunge acolo, formația antrenată de Steven Gerrard va trebuit să treacă mai întâi de Malmo în turul trei preliminar și apoi să câștige dubla manșă din play-off. Iată cu cine se va duela jucătorul român pentru a obține calificarea în grupele celei mai importante competiții europene intercluburi.

De cine trebuie să treacă Ianis Hagi pentru a se califica în Liga Campionilor

Ianis Hagi a avut un debut fulminant de sezon, marcând primul gol al echipei sale într-un meci oficial din noul sezon al Scottish Premier League. Reușita sa din minutul 8 al partidei contra lui Livingston a venit ca urmare a unei centrări trimise de James Tavernier din lovitură liberă. Balonul a depășit apărarea adversă și a ajuns la Ianis. Jucătorul român a fentat doi jucători și a șutat din colțul careului mic, fără speranțe pentru Maksymilian Stryjek.

Golul lui Ianis a declanșat o adevărată isterie pe Ibrox Park, fanii bucurându-se și scandându-i numele jucătorului român.

Din nefericire însă, Ianis nu a reușit să ducă la bun sfârșit nici măcar prima repriză și a ieșit accidentat în minutul 32, după un fault dur al lui Adam Lewis. Chiar și fără jucătorul român, Rangers a mai marcat de două ori, iar meciul s-a încheiat 3-0.

Accidentarea fotbalistului român l-a ăpus pe gânduri pe Steven Gerrard, care a dat de înțeles, la finalul meciului de pe Ibrox Park, că Hagi ar putea rata confruntarea de marți din turul trei preliminar al Ligii Campionilor, contra suedezilor de la Malmo.

E neplăcut să pierzi un jucător atât de devreme, mai ales acum, când avem doar trei schimbări la dispoziţie. A marcat un gol important pentru noi, sper ca accidentarea să nu fie serioasă. Glezna e inflamată acum puţin, dar sper că nu-l va ţine departe de teren mult timp. Există şanse să rateze meciul de marţi, dar avem staff medical foarte bun şi sper să reuşească să-l recupereze pentru meci, pentru că e un jucător important pentru noi.”, a spus Steven Gerrard după meciul cu Livingston.

CFR Cluj si Young Boys Berna, in turul 3 preliminar al Ligii Campionilor

Cu cine va juca CFR Cluj în play-off UCL dacă o învinge pe Young Boys Berna

Dacă va trece de Malmo în dubla manșă din turul trei preliminar al Champions League, Rangers va da piept în play-off cu câștigătoarea dintre Olympiacos și Ludogorets.

CFR Cluj, singura echipă românească rămasă în cupele europene, îi va înfrunta pe elvețienii de la Young Boys Berna, în dubla manșă din turul trei preliminar al Champions League. Dacă se va califica în play-off, echipa din Gruia va da piept cu învingătoarea dintre Ferencvaros și Slavia Praga. Echipa cehă este cea care i-a eliminat pe clujeni, tot în play-off, acum doi ani.

CFR Cluj are asigurată deja particparea în grupele Conference League.