Dăncilă vrea să fie președintele Partidului Naţiune Oameni Împreună. Congresul NOI se întruneşte pentru alegerea conducerii

11 04. 2022, 12:51

Fostul lider PSD, Viorica Dăncilă, a anunțat, la sfârșitul lunii martie, că a demisionat din partid, după 26 de ani de carieră politică alături de social-democrați. Politiciana a explicat că s-a înscris în „Națiune Oameni Împreună” (NOI) deoarece nu mai rezona cu deciziile actualei conduceri PSD-iste, fiind unul dintre motivele care au contribuit la plecarea din tabăra roșilor. Acum, Dăncilă candidează pentru funcția de președinte al NOI.

Viorica Dăncilă candidează pentru funcția de președinte al NOI

Congresul formațiunii politice Naţiune Oameni Împreună (NOI) urmează să se adune, marţi, 12 aprilie, pentru alegerea conducerii, fostul prim-ministru Viorica Dăncilă candidând pentru funcţia de preşedinte. Ședința va avea loc la Sala Amfiteatru de la Institutul Naţional de Statistică din București, anunță partidul.

Noua formaţiune politică îşi alege liderii

Viorica Dăncilă candidează pentru funcţia de lider al NOI, în timp ce postul de preşedinte executiv este râvnit de Francesco Şerban, iar pe cel de secretar general – Cornelia Bălos. Tot marți, noua formaţiune politică îşi desemnează şi cei cinci vicepreşedinţi.

A demisionat din PSD

Viorica Dăncilă a revenit pe scena politică dându-și demisia din PSD, pentru a face parte din Naţiune Oameni Împreună. Recent, fostul premier și-a explicat decizia de a reveni în viața politică cu argumente de ordin economic. Potrivit lui Dăncilă, în perioada în care a condus Guvernul României, țara noastră a cunoscut creştere economică, dar, în ultimii doi ani şi jumătate, „România s-a prăbuşit”.

„Dacă ne uităm la situaţia actuală, în care economia este prăbuşită, românii se confruntă cu foamete, sărăcie, cu frigul, sunt multiple probleme la care clasa politică nu are un răspuns adecvat. Toate acestea m-au făcut să revin în politică. Dacă lucrurile mergeau bine, dacă ţara mergea într-o direcţie bună, dacă românii o duceau mai bine, atunci drumul meu cu siguranţă era în afara politicii. Deci nu pot să rămân indiferentă”, a spus Viorica Dăncilă, la Etno Tv.

De ce a ales Naţiune Oameni Împreună

Fosta membră a Parlamentului European a dezvăluit că partidul în care s-a înscris – Naţiune Oameni Împreună – face politica consensului, a onestităţii, a bunului simţ şi a respectului. Din NOI fac parte cei care au făcut politică „în interes naţional”, precum și oamenii care nu au mai fost implicaţi în viața politică.

După 26 de ani de PSD, Viorica Dăncilă s-a hotărât să o ia de la capăt într-un nou partid – Națiune Oameni Împreună (NOI). Potrivit spuselor sale, a plecat din gașca social-democraților pentru că nu se mai regăsea și nici nu mai rezona „cu deciziile pe care actuala conducere le ia”. Totodată, fostul premier a adus în discuție trădarea colegilor săi, care „au dezamagit încrederea acordată de foarte mulți români”.

Partidul a fost înființat de un IT-ist

Noua formațiunea politică este condusă interimar de un IT-ist din Cluj-Napoca. Bogdan Petrescu este și membru fondator al partidului NOI.  Din echipă mai fac parte Francesco-Ionel Șerban (președinte interimar Consiliul de Proiecte și Strategii), Iulia Hirică (vicepreședinte interimar), Răzvan-Gabriel Gogoț (vicepreședinte interimar), Cornelia Baloș (secretar general interimar) și Silvia Braia (trezorier interimar).