Cum vor arăta noile numere de înmatriculare ale maşinilor din România. Toţi şoferii trebuie să afle noutatea

Ana Anitoiu, Mihai Cheleș 30.09.2021, 23:49
Cum vor arăta noile numere de înmatriculare ale maşinilor din România. Toţi şoferii trebuie să afle noutatea

Unele dintre mașinile din România vor avea noi numere de înmatriculare, diferite față de cele obișnuite. Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a făcut joi anunțul.

Ce mașini vor avea noi numere de înmatriculare

Potrivit oficialului, există un proiect agreat de Ministerul Mediului cu cel al Afacerilor Interne ce prevede ca mașinile electrice să aibă numere de înmatriculare cu fond alb și scris verde ce vor funcționa ca un ”pașaport verde”, aducându-le anumite beneficii proprietarilor.

”Am făcut această propunere, iar MAI şi domnul ministru Bode susţin această iniţiativă. Guvernul va aproba schimbarea numerelor pentru maşinile nepoluante.

Mai mult ca sigur, vor fi numere cu cifre şi litere verzi pe fundal alb. Eu propusesem invers – fundal verde, cu litere albe”, a spus Tanczos Barna.

Cum vor arata noile numere de inmatriculare ale masinilor din Romania. Toti soferii trebuie sa afle noutatea
Masini in trafic

Ce beneficii vor aduce noile numere de înmatriculare

De asemenea, ministrul Mediului a spus că printre beneficiile pe care le-ar putea avea șoferii mașinilor cu astfel de numere de înmatriculare s-ar putea număra unele legate de parcare și accesul în unele zone.

”În curând vom avea şi legislaţie. În momentul respectiv o să fie mult mai uşor să acordăm facilităţi acelor maşini, în Bucureşti sau în marile oraşe – începând de la parcare, accesul în anumite zone – pentru că majoritatea acestor oraşe vor trebui să limiteze în anumite zone accesul masinilor poluante.

Acel număr verde va fi ca un paşaport verde pentru cel care a găsit soluţia şi a avut voinţa de a contribui prin exemplul personal la reducerea poluării”, a spus oficialul.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Ministrul Mediului, despre Rabla

Totuși, ministrul Mediului a recunoscut că preţurile pentru mașinile electrice sunt încă mari, dar a precizat că există o tendinţă de ieftinire.

În plus, Tanczos Barna a amintit că programul Rabla Plus are o finanţare de 600 de milioane de lei şi că etse posibil ca bugetul să nu fie suficient, chiar dacă a fost suplimentat.

Oficialul a mai spus că mai multe companii, de exemplu din domeniul livrărilor, intenționează să cumpere mașini electrice și că au fost discuții referitoare la o schemă de stat ce să le ajute în acest sens.

Pe de altă parte, ministrul Mediului consideră că o problemă a programelor ce duc la schimbarea parcului auto al României – Rabla Electric și Rabla Plus, a fost incertitudinea. Tanczos Barna a amintit de întârzierea aprobării bugetului de stat.

”Avem nevoie de predictibilitate şi continuitate. Mobilitatea verde va avea avea o finanţare de 3-4 ori mai mare în următoarea perioadă”, a declarat Tanczos Barna, care a dezvăluit că și el se află în căutarea unei mașini electrice pe care să o cumpere și că a testat deja mai multe modele.

Urmăriți Impact.ro și pe
Ana Anitoiu
Cine sunt? Un om, înainte de orice altceva. Mi-am descoperit înclinația către scris pe vremea când n-aveam buletin. Mă fascina Eminescu și câștigam un concurs de poezii. La liceu, am lăsat...