Strategia prin care au fost convinși oamenii din Marea Britanie să se vaccineze a fost dezvăluită de un profesor român stabilit în această țară. Numărul mare al persoanelor imunizate a dus la prevenirea a peste 20 de milioane de infectări.
Potrivit celui mai recent raport de supraveghere a vaccinării împotriva coronavirusului ce a fost publicat de autoritățile britanice, imunizarea a prevenit în Regatul Unit: aproape 128.000 de decese, 265.000 de internări în spitale și peste 24 de milioane de infectări.
Aceste estimări au fost făcute în contextul în care în Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord au fost deja imunizate împotriva coronavirusului opt din zece persoane. Peste 82% din populația acestei țări a fost vaccinată cu două doze de ser.
Potrivit unui profesor român stabilit în Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord, Bogdan Ghiță, acest lucru a fost posibil deoarece sistemul de sănătate britanic este foarte bine pus la punct, iar oamenii au respect pentru el. Acest lucru s-a văzut și din faptul că le-au acordat cadrelor medicale prioritate în magazine și le-au aplaudat pe străzi.
Conform profesorului român, în Marea Britanie au fost înregistrate miercuri 40.000 de cazuri noi de Covid-19 și 143 de decese, în timp ce în România au fost aproape 15.000 de noi cazuri și 331 decese.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]Rata de deces din cauza Covid-19 este de aproape 10 ori mai mare în România față de cea din Marea Britanie, raportat la numărul de cazuri, iar spitalele din Regatul Unit nu sunt pline, după cum nu sunt nici probleme în secțiile ATI.
”Comparând cu situația din România, deciziile luate și comunicate populației pe baza analizei științifice, s-a spus mereu un grup de cercetători din Marea Britanie când s-au transmis informațiile.
Guvernul și presa au avut reacții foarte rapide asupra campaniilor de dezinformare, iar argumentele au fost mereu pe baza datelor științifice.
În fiecare zi au fost conferințe de presă, la care participau un specialist în boli infecțioase, un epidemiolog și un farmacolog. Populația nu a trebuit să spună: am auzit de la cineva. Toată situația a fost prezentată zilnic de specialiști. În fiecare zi, la ora 5, era o prezentare a situației din ultimele 24 de ore”, a explicat profesorul român la Digi 24.