Cum au decis dronele ultimul război din Europa. Astăzi sunt cerute de tot mai multe state
Distrugerea de către Ucraina a sistemelor de artilerie și a vehiculelor blindate rusești cu ajutorul dronelor aeriene turcești Bayraktar TB2 a făcut din „întreaga lume” un client, potrivit proiectantului său. Chiar un război a fost câștigat, deja, cu aceste arme letale.
Dronele aeriene turcești Bayraktar TB2, la mare căutare
Selcuk Bayraktar, care conduce firma Baykar din Istanbul împreună cu fratele său Haluk, a declarat că dronele au arătat modul în care tehnologia revoluționează războiul modern, scrie Reuters.
Baykar, fondată în anii 1980 de tatăl lui Bayraktar, Ozdemir Bayraktar, a început să se concentreze pe avioanele fără pilot la bord în 2005, în timp ce Turcia căuta să își consolideze industria locală de apărare.
„Bayraktar TB2 face ceea ce trebuia să facă – să elimine unele dintre cele mai avansate sisteme antiaeriene și sisteme avansate de artilerie și vehicule blindate”, a declarat el, adăugând că acum, după ce i-au fost testate performanțele, toată lumea vrea să le cumpere.
TB2, care are o anvergură a aripilor de 12 metri și se poate înălța până la 25.000 de picioare înainte de a se prăbuși pentru a distruge tancuri și artilerie cu bombe perforante ghidate cu laser, a contribuit la subminarea superiorității militare copleșitoare a Rusiei.
Renumele dronei este atât de mare, încât aceasta a devenit subiectul unui cântec patriotic de succes plin de înjurături în Ucraina, care ironiza trupele rusești, cu refrenul „Bayraktar, Bayraktar”. Dincolo de satiră, drona Bayraktar a primit atenția președintelui rus Vladimir Putin, iar ministerul Apărării a menționat-o de cel puțin 45 de ori în public de la începutul războiului, la 24 februarie.
TB2 a fost un factor atât de important în conflictele din Siria, Irak, Libia și Nagorno-Karabah, precum și în Ucraina, încât acum este vârful de lance al exportului global de apărare al Turciei.
Bayraktar, care este căsătorit cu fiica lui Erdogan, a declarat că Baykar poate produce 200 de drone TB2 pe an.
Primul război câștigat de drone
TB2 a avut un succes deosebit, în conflictul armat din noiembrie 2020 dintre Azerbaidjan și Armenia, (un conflict care a durat șase săptămâni), asupra teritoriului Nagorno-Karabakh. Azerbaidjan a folosit drona „minune”.
Lupta s-a încheiat (sau cel puțin s-a întrerupt) printr-o umilitoare înfrângere a milițiilor armene și pierdere de către Armenia a controlului efectiv territorial și economic asupra micii enclave.
Premierul armean Pashinyana a cerut atunci ajutorul preşedintelui rus, Vladimir Putin, întrucât Rusia deține o bază militară în Armenia. Ea este legată de Erevan printr-un tratat de apărare, dar a susţinut în trecut că acesta nu se extinde la regiunea separatistă Nagorno-Karabah.
În scrisoarea sa, primul-ministru a declarat că luptele se apropie de graniţele armene şi a acuzat din nou Turcia că sprijină Azerbaidjanul. Este vorba chiar de dronele menționate, sosite de la Istanbul.
Dronele reprezintă o alternativă semnificativ mai ieftină la avioanele de război, dar la fel de letale.