Cristian Tudor Popescu a făcut o radiografie a societății românești și a scos în evidență insecuritatea cetățenilor și „cultura răului” care domnește în întreaga țară. Gazetarul afirmă că situația din România îi atrage și pe străini, în timp ce românii cinstiți se gândesc tot mai mult să plece în Occident.
„Două lucruri sunt din belșug în România, în clipa de față: falsul și omorul. Copii, femei, cetățeni nevinovați sunt răpiți, loviți sălbatic, spulberați de bolizi pe șosele, chinuiți, violați, înjunghiați, strangulați. Cu fiecare crimă, alți făptuitori parcă prind curaj. Nu par a mai avea nicio teamă de așa-zișii oameni ai legii, nu le pasă de consecințele faptelor lor.
În clipa de față, putem vorbi de o cultură a răului în această țară, care-i atrage și pe străini. Subsemnatul n-am trăit nici înainte de `89 nici după, într-o stare de insecuritate a omului în societate ca acum”, scrie Cristian Tudor Poescu pentru republica.ro.
Gazetarul este de părere că aceste lucruri sunt posibile din cauză că după Revoluție s-au acordat diplome false, facultățile au început să fabrice impostori pe bandă rulantă și astfel s-a ajuns în situația ca generalii din conducerea Academiei de Poliție să amenințe cu moartea jurnaliștii care își fac treaba.
„Procurorul General al României s-a străduit cât a putut s-o blocheze în țară pe mica Sorina, ca să nu fie făcută organe în America, unde trăiește cât se poate de fericită în clipa de față, iar procurorii și polițiștii din România nu pot să împiedice aici violul și omorârea fetițelor de către pedofili asasini. Dimpotrivă, procurori din celebrul Caracal se dovedește a fi ascuns prin sertare 5 dosare de viol”, a punctat jurnalistul.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]Cristian Tudor Popescu aminteșe de cazul fetiței din Gura Șuții, de permisele auto obținute prin dare de mită, de profesorii care obligă elevii să vină la meditații, de mita din spitale și de semnăturile false cu care unii candidați la președinție le-au depus la Biroul Electoral Central.
„Cât despre cei ce muncesc cinstit, își iau diplomele pe merit și vor să-și facă meseria cu adevărat, pleacă în masă în Occident. (…) Falsul este cel mai mare complice nepedepsit al tuturor crimelor”, a conchis gazetarul.