CNAB, anunț oficial legat de întreruperea activității TAROM pe Aeroportul Henri Coandă. Datoriile către ANAF sunt de peste 81 milioane lei

Elena Avramescu 26.09.2022, 10:01
CNAB, anunț oficial legat de întreruperea activității TAROM pe Aeroportul Henri Coandă. Datoriile către ANAF sunt de peste 81 milioane lei

Companiile aeriene din România par să nu mai scape de probleme. După scandalul generat de Blue Air, acum e rândul TAROM-ului să fie în centrul discuțiilor, iar asta deoarece Compania Națională Aeroporturi București (CNAB) are în plan suspendarea prestării oricăror servicii către operatorul național aerian TAROM până ce se va atinge plafonul de 50 milioane lei.

Activitatea TAROM nu o să fie sistată

UPDATE 10:08 Compania Națională Aeroporturi București (CNAB) a declarat, în urmă cu câteva minute, că nu există vreun risc de întrerupere a operațiunilor Tarom pe Aeroportul Henri Coandă, a anunțat luni Compania Națională Aeroporturi București (CNAB). Aceste informații au fost furnizate după ce s-a spus că pe ordinea de zi a AGOA CNAB din 10 octombrie a fost inclus subiectul datoriilor Tarom către CNAB.

„CN Aeroporturi București a întreprins din timp acțiuni de garantare a debitului CN Tarom SA și nu a identificat motive pentru întreruperea furnizării de servicii comerciale către această companie”, au notat reprezentanții CNAB.

Știre inițială

CNAB a mai anunțat și inițierea de acțiuni judiciare pentru recuperarea sumelor ce ar fi datorate de către TAROM sau chiar formularea unei cereri de declanșare a insolvenței operatorului național, în cel mai rău caz.

În prezent, CNAB este controlată majoritar, în proporție de 80%, de Ministerul Transporturilor, iar restul participației revin Fondului Proprietatea. Se pare că în decursul anului trecut TAROM a avut afaceri de 557,3 milioane lei și un profit net de 34 milioane lei, cu 1.370 de angajați.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

În primul semestru al anului 2022, compania TAROM a înregistrat pierderi de 208,7 milioane lei, la afaceri de peste 453 milioane lei. În plus, datoriile datorate de TAROM către ANAF sunt de peste 81 milioane lei, iar la sfârșitul anului 2020, acestea însumau suma de 1 miliard lei, potrivit termene.ro.

Nu mai este un secret faptul că TAROM trece printr-o perioadă destul de grea din punct de vedere economico-financiar, iar acest lucu se datorează stării de război din Ucraina, care are efecte globale economico-sociale.  Înafară de asta, compania se află și în plin proces de restructurare și reorganizare, mai ales că urmează un plan de măsuri de reducere a costurilor, de evaluare și redimensionare a personalului, de optimizare a flotei și restructurare a rețelei de rute.

Avion TAROM

Mai mult, compania aeriană TAROM înregistrează pierderi de mai bine de 13 ani, astfel că se află în imposibilitatea de a accepta revendicările Sindicatului Unit TAROM (SUT), care amenință cu greva de avertisment.

Conducerea companiei a propus majorarea valorii tichetelor de masă de la 10 la 30 de lei și acordarea unor majorări salariale către categoriile prioritare de salariați, asta în limita fondului de salarii aprobat prin bugetul de venituri și cheltuieli aferent anului 2022.

La sfârșitul lunii trecute, deoarece negocierile dintre SUT şi conducerea companiei pe tema Contractului Colectiv de Muncă n-au ajuns la niciun punct comun, sindicaliştii au anunţat că urmează să declanşeze conflictul de muncă.

„Pe data de 23 august 2022 a fost ultima întâlnire în vederea încheierii unui Contract Colectiv de Muncă între SC TAROM SA şi Sindicatul Unit TAROM (SUT). Din păcate, compania TAROM a tratat superficial negocierile, care au durat timp de două luni, cu doar şapte şedinţe de negociere, fără să reuşească să înţeleagă situaţia financiară precară a angajaţilor care nu au mai avut creşteri salariale încă din anul 2008.

TAROM alege să renunţe cu foarte mare uşurinţă la angajaţi profesionişti, piloţi, mecanici, însoţitori de bord sau salariaţi din check-in, rampă, cargo, ticketing, cu zeci de ani de experienţă în domeniu, urmând un plan de restructurare care în scurt timp va contracta activitatea companiei, ce va ajunge dintr-o companie istorică o companie regională pe cale de dispariţie”, găsim notat într-un comunicat al SUT, remis AGERPRES.

Sindicaliştii au fost extrem de supărați deoarece revendicările salariale şi socio-profesionale ale angajaţilor TAROM nu au fost băgate în seamă.

Urmăriți Impact.ro și pe
Elena Avramescu
Este redactor Impact.ro. Absolventă a Colegiului Naţional ”Mihai Eminescu” din Buzău, precum şi a Facultăţii de Jurnalism din cadrul Universității Hyperion din Bucureşti, Elena Avramescu...