Codul lui Da Vinci a devenit fascinant pentru multă lume, mai ales după apariția cărții de succes a lui Dan Brown, în 2003. Simbolistica ascunsă în pictura marelui geniu renascentist a fost interpretată în fel și chip, dând naștere la adevărate teorii ale conspirației. Dar, mai mult de atât, un cercetător de la Vatican este convins că Leonardo a „pitit” data exactă a Apocalipsei într-un detaliu din măreața operă artistică Cina cea de Taină.
Codul lui Da Vinci a devenit o sintagma faimoasă mai ales după succesul repurtat de cartea lui Dan Brown, apărută acum două decenii. În roman, scriitorul american vorbește – deși nu a fost primul – despre semnificații ascunse ale Cinei cea de Taină, pictura realizată de Leonardo da Vinci între 1495-1498.
Lucrarea – ce înfăţişează scena biblică în care Iisus și ucenicii săi iau împreună ultima masă, moment în care Iisus instituie Sfânta Taină a Euharistiei, a Împărtășaniei, transformând pâine și vinul în simboluri ale jertfei sale pentru omenire – se află pe un zid al bisericii Santa Maria della Grazie din Milano și are dimensiuni remarcabile: 4,5 metri înălțime și 8,8 metri lățime.
În cartea lui Dan Brown se spune, în esență, că personajul cu trăsături feminine din dreapta lui Iisus este, de fapt, Maria Magdalena și nu Sf. Ioan, cel mai tânăr dintre apostoli. De asemenea, se mai afirmă că unghiul pe care-l face poziția de la masă a lui Iisus și a Mariei Magdalena reprezintă de fapt, pântecul-potir roditor al Mariei, acesta fiind, de fapt, Sfântul Graal, sub forma unui copil și moștenitor al lui Hristos, a cărui „linie de sânge” ar fi continuat până în zilele noastre.
Pe de altă parte, dacă e să crezi ceea ce citești pe internet, Leonardo da Vinci ar fi prezis și Apocalipsa, ascunzând indicii despre data sfârșitului lumii în interiorul picturilor și schițelor sale despre Cina cea de Taină.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]
Această idee este susținută chiar de un cercetător de la Vatican, Sabrina Sforza Galitzia, care, în 201o, a afirmat că :„Există un Cod da Vinci, dar pur și simplu nu este cel făcut popular de Dan Brown”.
Galitzia, care a studiat manuscrisele lui da Vinci în calitate de cercetător la Universitatea din California, a susținut că marele artist și savant a prezis că sfârșitul zilelor va începe pe 21 martie 4006. Potrivit lui Galitzia, da Vinci a ascuns mesajul „pentru a nu fi atacat. ”
Care a fost exact mesajul nu este clar. Articolele fac referire la faptul că Galitzia a rezolvat un puzzle „matematic și astrologic”, care, din punct de vedere al dovezilor, este sinonim cu a spune „crede-mă pe cuvânt, frate”.
Potrivit ScienceInfo.net, Galitzia a ajuns la respectiva concluzie după ce a studiat o tapiserie a Cinei cea de Taină bazată pe schițele lui da Vinci, oferită cadou lui Ludovic al XIII-lea al Franței, iar în altă parte cercetătoarea a spus că în fereastra de deasupra lui Hristos erau ascunse indicii. Dar, în afară de aceste afirmații, nu există mai multe dovezi despre cele susținute de Galitzia.

E drept, spre sfârșitul vieții, însă, da Vinci a arătat o fascinație pentru evenimentele apocaliptice, desenând o serie de scene cataclismice. Scenele arată incendii care plouă din cer și mări fierbinți, în timp ce notele însoțitoare discută despre aspectul norilor.
„În ultimii ani ai vieții sale, Leonardo a tratat în mod repetat subiectul unei furtuni cataclismice care a copleșit un peisaj, atât în desenele sale, cât și în scrierile sale”, explică Royal Collection Trust pe site-ul lor.
„Această obsesie pentru moarte și distrugere poate fi văzută ca expresia profund personală a unui artist care se apropie de sfârșitul vieții – un artist care văzuse unele dintre cele mai mari creații ale sale neterminate sau distruse în fața ochilor lui și care avea un sentiment profund al efemerității tuturor lucrurilor, chiar și al Pământului însuși”.
Martin Clayton, șeful de tipărituri și desene pentru The Royal Collection Trust, a declarat pentru BBC că lucrările marelui artist arată conștientizarea lui Leonardo da Vinci cu privire la natura efemeră a umanității și că în cele din urmă totul va fi distrus.
Însă, probabil că nu pe 21 martie 4006, mai ales că, după cum spune și Biblia, nimeni, cu excepția lui Dumnezeu, nu cunoaște cu exactitate data la care sfârșitul lumii va veni.