EXCLUSIV

Ce a ajuns să facă Dana Marijuana pentru bani ca să-și achite facturile: ”Și pe 100 de euro”. Cât câștiga, însă, când era ”fata rea de cartier” EXCLUSIV

Simona Ecovoiu 07.05.2023, 13:21
Ce a ajuns să facă Dana Marijuana pentru bani ca să-și achite facturile: ”Și pe 100 de euro”. Cât câștiga, însă, când era ”fata rea de cartier” EXCLUSIV

Solista de muzică hip-hop Dana Coteanu ”Marijuana” nu ține deloc la preț, ca alți artiști, la evenimente. Dacă la marile festivaluri negociază pe sume ceva mai mari, pentru că există un buget generos, iată că, la petrecerile private, Dana nu ia pielea de pe om: ”Lumea crede că sunt foarte scumpă și de aceea nu mă cheamă”, ne-a declarat ea, în exclusivitate pentru Impact.ro.

Ce onorariu are solista la o petrecere privată: ”Sunt fericită să cânt”

Dana Coteanu (43 de ani) a fost pe val, în anii 2000, când i se zicea ”fata rea de cartier” sau ”cea mai fidelă fată” și era prezentă în toate topurile muzicale, cu piesele ”Tupeu de borfaș” și ”Tre să spun”. Dacă, la acea vreme, trupele de succes, precum Andre sau 3 Sud Est, câștigau în jur de 500 de dolari pentru un recital, iar ea primea cam 250 de dolari, iată că acum lucrurile stau cu totul altfel, suma pe care o ia fiind mai puțin de jumătate. Nu se plânge și se mulțumește cu orice bănuț, pentru că o ajută să-și plătească facturile la lumină și la întreținere, dar și să aibă grijă de cele două fiice ale sale.

”Lumea nu prea mă cheamă la petreceri, toți zic: ”A, nu, Dana e scumpă, cântă pe bani mulți, n-o chemăm!”. Dar nu este deloc adevărat. Merg la zile de naștere, în casele oamenilor, și cânt și ”La mulți ani!” dacă vor pentru 100 de euro. Lumea nu mai are bani, dar, ca artist, dacă mergi, pe colo și pe colo, tot mai strângi. La spectacolele mari, la festivaluri, am un onorariu mai mare, firește, între 500 și 1.000 de euro, dar acolo poți negocia altfel, pentru că există un buget mare. Sunt fericită să cânt, să bucur oamenii, să fiu în lumina reflectoarelor”, ne-a spus ea, exclusiv pentru Impact.ro.

Ce a ajuns să facă Dana Marijuana pentru bani ca să-și achite facturile: ”Și pe 100 de euro”. Cât câștiga însă când era ”fata rea de cartier”. Exclusiv
Dana Coteanu, cunoscută ca Dana Marijuana.

Câți bani primește Dana Coteanu din drepturile de difuzare

Dana Coteanu susține că sumele pe care le primește din drepturile de difuzare, de două ori pe an, sunt infime. Nicidecum un artist nu poate trăi din acești bani.

”Păi, din drepturile de difuzare mi-au venit, dintr-o parte vreo 75 de lei, dintr-alta, tot cam așa, am luat vreo 150 de lei, cu totul. Mai faci ceva cu ei. Acum umblu cu niște acte, ca să mai rezolv cu niște bani din aceste drepturi de difuzare”, ne-a mai dezvăluit Dana Coteanu ”Marijuana”.

[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Dana Coteanu pictează și face bijuterii. Fiica cea mică i-a moștenit talentul la desen

Solista Dana Coteanu s-a chinuit mereu să mai strângă un ban în plus, pe lângă cei din muzică, unde câștigurile sunt nesigure. Are și un real talent la pictură, tablourile sale avangardiste bucurându-se de aprecierea fanilor pe contul ei de Facebook. I s-au oferit și 300 de lei pe o lucrare.

Dar e pricepută și la bijuterii, deținând, ani la rând, un cochet magazin în Centrul Vechi din Capitală. Adesea, Dana este văzută și în consignații sau în târguri, unde vinde lucrări artistice sau casete muzicale. A avut și un magazin cu produse second hand, de haine, la prețul de 10 lei bucata.

Dana are două fiice. Dacă, cea mare, Alesia (17 ani), i-a moștenit vocea, cea mică, Iris (8 ani), i-a preluat talentul la desen:

”Cea mică seamănă mult cu mine, este artistă, pictează superb, cu școala este bine, e un copil cuminte. Cu ea mă mai ajută foarte mult și sora mea”, mai spune Dana Coteanu, exclusiv pentru Impact.ro.

Urmăriți Impact.ro și pe
Simona Ecovoiu
Este reporter special în departamentul Exclusiv al Impact.ro. Absolventă a Liceului de Filologie-Istorie și a Facultății de Sociologie, a debutat în presa scrisă la Evenimentul Zilei, apoi a...