Diferit față de anii trecuți, anul acesta pandemia a intervenit în foarte multe domenii. Este și cazul sărbătorilor de iarnă. Românii și nu numai vor fi ținuți în case de situția generată de pandemie. Prețurile însă, cunosc o ”eliberare”, dar pe verticală. Astfel, masa de Crăciun nu va fi una ieftină.
Dacă românii și-au făcut o speranță că pandemia va mai stopa creșterea prețurilor la alimente, aceasta este una deșartă. Deși multe companii au mai redus din costuri, masa de Crăciun nu va cunoaște și o menținere sau scădere a prețurilor. Ba din contră, prețurile alimentelor vor exploda în preajma sărbătorilor.
În mijlocul acestor scumpiri, stau foarte mulți factori. Multe dintre cauze au legătură cu pandemia a căror efecte, au făcut autoritățile din întreaga lume să recurgă la aplicarea mai multor măsuri. Printre aceste măsuri se numără și restrângerea activității HoReCa, care au determinat companiile din sector să reducă forța de muncă. Aceste reduceri s-au reflectat în pierderile companiilor producătoare.
Pentru ca aceste pierderi să poată fi măcar limitate dacă nu recuperate, se estimează o creștere a prețurilor cu 15% sau chiar 20% a produselor în preajma sărbătorilor.
Scumpirile, la ordinea zilei în orice domeniu, de ani buni încoace, nu ne feresc nici anul acesta. Cu atât mai mult că au loc la produse importante care vor aduce românii în dificultate. Masa de Crăciun pentru unii cu venituri mici poate chiar nici să nu mai existe în acest an.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]Astfel, carnea de porc, care costă în prezent, în hypermaket-uri, 20-22 de lei/kg va ajunge la 25-28 de lei/kg. În aceste majorări intră și alimente precum cozonacul, care se va scumpi cu cel puțin 10 lei/kg dar și produsele de panificație ale căror prețuri vor crește cu 10-20 la sută. Fructele și legumele se vor scumpi cu 10%-15% datorită importurilor, România în sezonul rece nereprezentând un producător în acest sector. Comparativ cu celelalte scumpiri, lactalele se vor scumpi cu aproximativ 5%, anul secetos afectând prețul furajelor.

Deși anterior multe dintre produsele menționate au cunoscut în perioada acestui an majorări de preț, iată că mai cunosc o altă majorare în preajma sărbatorilor de iarna.
Din analiza Consiliului Concurenței reiese că următoarele categorii de produse s-au scumpit în prima jumătate a anului. Acest lucru în condițiile în care pandemia a lovit România în luna martie, atunci când a fost instituită și starea de urgență. Astfel, lista arată așa: