Bucurie mare pentru românii care stau la bloc. Pot primi bani de la stat, trebuie doar să ceară

Ioana Bucur 29.03.2022, 14:50
Bucurie mare pentru românii care stau la bloc. Pot primi bani de la stat, trebuie doar să ceară

Vin vești bune pentru românii care stau la bloc. Potrivit unei ordonanțe de urgență ce a fost publicată luni în Monitorul Oficial, se vor acorda bani de la stat pentru anumite lucrări de renovare și modernizare. Toate cheltuielile legate de elaborarea documentelor necesare vor putea primi finanțare și prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Pentru ce se vor da bani de la stat

Luni seara a fost publicată în Monitorul Oficial o nouă ordonanță ce va permite românilor care stau la bloc să beneficieze de un nou program național. S-a decis că se vor da bani de la stat pentru un număr de lucrări de creștere a eficienței energetice a imobilelor de locuințe.

Astfel, lista lucrărilor de renovare și modernizare a blocurilor pentru care se va oferi un ajutor material din partea autorităților s-a extins, așa cum apare în OUG 31/2022. Potrivit avocatnet.ro, pe lângă cele de pe lista de lucrări de intervenție ori activități eligibile deja existente pentru creșterea performanței energetice a blocurilor de locuințe, de-acum, cel puțin teoretic, pot fi ceruți bani și pentru:

  • lucrări care au ca scop asigurarea calității aerului interior prin montarea/ repararea/ înlocuirea instalației de ventilare, inclusiv în spațiile comune, respectiv prevederea de soluții de ventilare mecanică centralizată sau cu unități individuale cu comandă locală sau centralizată, utilizând recuperator de căldură cu performanță ridicată;
  • lucrări de reabilitare/ modernizare a instalațiilor de iluminat în spațiile de utilizare comună ale clădirii;
  • montarea de sisteme de management energetic integrat pentru clădiri;
  • lucrări de instalare a infrastructurii de cablare, respectiv conducte pentru cabluri electrice, pentru fiecare loc de parcare, care să permită instalarea, într-o etapă ulterioară, a punctelor de reîncărcare a vehiculelor electrice.

Bucurie mare pentru românii care stau la bloc. Pot primi bani de la stat, trebuie doar să ceară

Ce cheltuieli vor fi acoperite

Lucrările eligibile la nivelul instalațiilor de iluminat din spațiile comune ale blocurilor sunt:

  • reabilitarea sau modernizarea instalației de iluminat prin înlocuirea circuitelor de iluminat deteriorate sau subdimensionate,
  • înlocuirea corpurilor de iluminat fluorescent și incandescent cu corpuri de iluminat cu eficiență energetică ridicată și durată mare de viață, inclusiv tehnologie LED,
  • instalarea de corpuri de iluminat cu senzori de mişcare sau prezenţă, acolo unde acestea se impun pentru economie de energie.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]

Se vor da bani și pentru înlocuirea cu variante sau alte sisteme moderne a ascensoarelor, instalațiilor electrice și de apă, de scurgere a apei pluviale și de canalizare.

Pe lângă lurările de reabilitare termică a anvelopei, prin OUG-ul de față s-a stabilit introducerea următoarelor lucrări eligibile:

  • izolarea termică a planșeelor sau a pereților care formează anvelopa clădirii ce delimitează spațiul încălzit de alte spații comune neîncălzite;
  • asigurarea unui nivel ridicat de etanșeitate la aer a anvelopei clădirii, atât prin montarea adecvată a tâmplăriei termoizolante în anvelopa clădirii, cât și prin aplicarea de tehnologii de reducere a permeabilității la aer a elementelor de anvelopă opace cu asigurarea continuității stratului etanș la nivelul anvelopei clădirii.

Tot prin ordonanța publicată luni în MO se precizează că realizarea auditului energetic, elaborarea certificatului de performanță energetică, a expertizei tehnice, proiectarea lucrărilor de intervenție, precum și verificarea documentațiilor tehnice pentru autorizare sau elaborarea certificatelor energetice la finalizarea lucrărilor vor fi finanțate în totalitate din fondurile PNRR.

Urmăriți Impact.ro și pe
Ioana Bucur
Fac parte din grupul curajoșilor care au decis să rămână în România și sunt dovada vie a faptului că destinul găsește mereu o cale de a ne  aduce pe drumul ce ne-a fost ales. Mă...