Elevii de clasa a XII-a a susținut luni, 22 iunie, prima probă scrisă, la Limba și literatura română. Aceștia au primit subiecte accesibile, însă nu toți au demonstrat că le pot rezolva. În timp ce unii au ieșit zâmbitori din sala de examen, alții nu sunt convinși că vor lua o notă de trecere. Cum se rezolvau, de fapt, subiectele la prima probă scrisă a BAC-ului din 2020.
UPDATE, ora 15.48. Rezolvările și baremurile au fost publicate. Pot fi vizualizate făcând click pe galeria foto de mai sus
Elevii de clasa a XII- a au susținut luni, 22 iunie, prima probă la Bacalaureat 2020, la Limba și literatura română. Aceștia s-au prezentat la examen încă de la primele ore ale dimineții, iar examenul s-a susținut în condiții speciale din cauza situației cauzate de coronavirus. Iată cum se rezolvau, de fapt, subiectele la prima probă scrisă a BAC-ului din 2020
Luni, 22 iunie, a fost programată prima probă scrisă, la limba şi literatura română. Această probă a fost comună pentru elevii de la toate filierele, profilurile şi specializările.
Dintre cei 155.500 de absolvenți de liceu care s-au înscris la prima sesiune a examenului de Bacalaureat 2020, 32.000 sunt din seriile precedente. Iată ce subiecte au primit elevi luni, 22 iunie, la Limba și literatura română.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]– în fiecare sală, candidații sunt repartizați cu respectarea distanței de minimum 2 metri unul față de altul stânga/dreapta – față/spate;
– sălile sunt dotate cu sisteme de supraveghere audio-video;
– accesul candidaţilor în centrul de examen la probele scrise se face în intervalul 7:30 – 8:30. Accesul candidaţilor în săli este permis pe baza actului de identitate, cel mai târziu cu 30 de minute înainte de începerea probei.
– candidaţii care au materiale/obiecte nepermise în sala de examen sunt îndrumaţi spre sala de depozitare a acestora.
– elevii aflați în izolare, elevii confirmați pozitiv cu COVID-19 și cei cu diferite afecțiuni cronice care au un risc crescut de infecție și de a dezvolta complicații asociate infecției COVID-19 susțin probele examenului național de Bacalaureat 2020 într-o sesiune specială.
3 – 10 iunie – înscrierea candidaților
11 – 17 iunie – echivalarea și recunoașterea competențelor lingvistice și digitale
22 iunie – limba și literatura română – proba E a) – proba scrisă
23 iunie – limba și literatura maternă – proba E b) – proba scrisă
24 iunie – proba obligatorie a profilului – proba E c) – proba scrisă
25 iunie – proba la alegere a profilului și a specializării – proba E d) – proba scrisă
30 iunie – afișarea rezultatelor la probele scrise – până la ora 12:00
30 iunie – depunerea contestațiilor în intervalul orar 16:00 – 20:00
1 iulie – depunerea contestațiilor în intervalul orar 8:00 – 12:00
1 – 4 iulie – rezolvarea contestațiilor
5 iulie – afișarea rezultatelor finale la BAC 2020