Banca Centrală Europeană majorează dobânzile pentru prima dată în ultimii 11 ani. Suma este mai mare decât se aștepta
Banca Centrală Europeană a majorat, joi, ratele dobânzilor pentru prima dată în ultimii 11 ani cu o sumă mai mare decât se aștepta, alăturându-se astfel măsurilor luate deja de alte bănci centrale importante din întreaga lume pentru a ținti inflația neobișnuit de ridicată.
Măsura ar putea fi urmată de o nouă creștere în septembrie
Măsura ridică noi semne de întrebare dacă graba de a scumpi creditele va arunca economiile majore în recesiune cu prețul reducerii prețurilor pentru oamenii care cheltuiesc mai mult pentru alimente, combustibil și toate celelalte produse intermediare, transmite Euronews.
Se așteaptă ca majorarea surpriză a BCE, de jumătate de punct procentual pentru cele 19 țări din zona euro, să fie urmată de o nouă creștere în septembrie, posibil de încă o jumătate de punct. Președintele băncii, Christine Lagarde, indicase luna trecută o majorare de un sfert de punct.
Majorarea mai mare a fost justificată de o „evaluare actualizată a riscurilor de inflație”, a declarat BCE, și înseamnă că banca părăsește o eră a ratelor negative ale dobânzilor.
„Activitatea economică încetinește. Agresiunea nejustificată a Rusiei față de Ucraina este o povară continuă asupra creșterii. Impactul inflației ridicate asupra puterii de cumpărare, constrângerile continue ale ofertei și incertitudinea mai mare au un efect de frânare asupra economiei. Luați împreună, acești factori întunecă în mod semnificativ perspectivele pentru a doua jumătate a anului 2022 și ulterior”, a declarat Lagarde la o conferință de presă care a urmat anunțului.
BCE se alătură Rezervei Federale a SUA și altor bănci importante în privința creșterii dobânzilor
Decizia de joi înseamnă că BCE se alătură Rezervei Federale a SUA și altor bănci centrale importante în ceea ce privește creșterea ratelor dobânzilor. Măsura reflectă o rată a inflației care s-a dovedit a fi mai mare și mai încăpățânată decât se aștepta la început, starea îndoielnică a unei economii puternic expuse la războiul din Ucraina și dependența de petrolul și gazele naturale rusești.
Previziunile de recesiune s-au înmulțit pentru sfârșitul acestui an și anul următor, pe măsură ce facturile tot mai mari la electricitate, combustibil și gaz dau o lovitură puternică întreprinderilor și puterii de cumpărare a populației.
„Perspectivele economice se înrăutățesc de la o zi la alta”. În același timp, inflația globală este în continuare în creștere și, în opinia noastră, va scădea doar treptat spre sfârșitul anului, dacă va scădea. Privind retrospectiv, procesul de normalizare foarte gradual și prudent pe care BCE l-a început la sfârșitul anului trecut a fost pur și simplu prea lent și prea târziu”, a declarat Carsten Brzeski, economist șef al zonei euro la banca ING.