Alina Pușcău locuiește de 20 de ani la Los Angeles, dar continuă să se simtă bine acasă, când vine în România. A început cu modelling pe când era doar o puștoaică, iar în prezent se bucură de o carieră în actorie, jucând în filme produse la Hollywood. În vârstă de 40 de ani, actrița urmează cursuri de dezvoltare personală și pregătește un proiect ambițios pentru femei. Despre viața între două continente și ce își dorește de ziua ei, în noiembrie, Alina Pușcău ne-a povestit în interviul exclusiv acordat pentru Impact.ro.
Nu, pentru că mă iubesc, sunt ok cu vârsta mea. Vârsta este un număr și acum dezvoltarea asta personală și tot ceea ce lucrez la mine mă fac să mă simt extraordinar, mă simt mai bine decât când aveam 20 de ani, când eram cu capul în nori și nu știam dacă sunt pe pământ sau sunt în cer.
La 14 ani am făcut modelling și este altfel de carieră decât actoria. Acolo este tot ce este în afara ta, ești ca un obiect, iar la actorie e mai mult cu sufletul, te conectezi cu sufletul, cu spiritul, te pui în pielea personajului, e altfel, e complet altă poveste.
Mi-am luat acum cetățenia pentru America, de vreo câteva luni, și acum pot să stau mai mult în România, aici, unde e casa mea și nu mai trebuie să plec la fiecare 3 săptămâni în America, pentru că aveam green card-ul și mă simt mai bine, mă simt mai relaxată. Aici mă simt acasă, dar și acolo. Acum o să stau o perioadă în România, cred că până la sfârșitul anului, sper. Am făcut un serial, acum mai fac un serial în noiembrie și încă 2 filme de la Hollywood.
Toate sunt roluri principale, așa a fost să fie, lumea îmi oferă roluri principale, sunt norocoasă! Într-un film este vorba despre inteligența artificială, despre roboți, despre tehnologie, tot ce se întâmplă în viitor și în celălalt film este vorba despre tot ce se întâmplă în Rusia, despre comunism și tot ce s-a întâmplat și la noi.
[rssfeed id='1609318597' template='list' posts=2]Se filmează aici și în Mauritius.
Cred că rolul meu de acum, cum sunt eu acum, cum merg eu pe drumul acela de spiritualitate și de dezvoltare personală, cred că e viața mea personală, cred că ăsta este cel mai bun rol. În filme, nu știu ce să zic. Deocamdată acum se vor întâmpla și o să văd, cred că astea sunt cele mai importante filme ale vieții mele.
Am făcut cursuri, fac cursuri și o să și predau. Vreau să fac un proiect pentru femei, pentru că noi suntem foarte puternice și vreau să le ajut pe femei să devină mai puternice, să aibă încredere în ele, să înțeleagă relațiile toxice, încurcate, tot ce se întâmplă din copilărie, din karmă, sunt foarte pasionată de acest proiect. Și o să fie peste tot în lume.
Cred că a fost chemarea mea, am simțit.
Mama acum vreo 12 ani sau chiar și mai mult, 14 ani, a fost cu mine peste tot în America în New York, în Los Angeles, în Miami, am luat-o peste tot, dar, nu știu, a simțit că vrea să se reîntoarcă, pentru că e altfel să vorbești limba ta. Nu vorbea engleză, era foarte greu pentru ea și se simte mai bine aici.
Am de toate, nu știu. Am fost de atâtea ori bolnavă, îmi doresc doar să fiu sănătoasă și fericită.
Video: Daniel Bălan